Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Da li može žena predvoditi namaz ženama
#1
Question 
PITANJE 155:

Es-Selamu alejkum!

Imam samo jedno pitanje oko kojeg se raspravljamo moje prijateljice i ja već duže vremena. Da li može žena predvoditi namaz ženama kao imam ?

ODGOVOR 155:

Es-Selamu alejkum!

Većina islamskih učenjaka smatra da žena ne može predvoditi muškarce u namazu, te da takav namaz nije validan.

Međutim, veći spor se vodi da li žena može predvoditi žene u namazu.

U hadiskim zbirkama nalazimo nekoliko predaja koje ukazuju da je imamet žena bio poznat prvim generacijama.

Kaže Rejta el-Hanifijje: ”Aiša nas je predvodila u namazu i stala je između nas.”

Prenosi se da je Hudžejretu Bintu-Husajn rekla: ”Predvodila nas je Ummu-Seleme u namazu i stajala je između nas (u saffu)”

Navodi se da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., naredio Ummu-Vereka da predvodi džemat (žena) u svojoj kući.

U komentaru citiranog hadisa imam Ebu-Tajjib Abadi kaže: ”Ovi hadisi ukazuju da žena koja predvodi džemat žena, staje u saff a ne ispred njih.”

Poznati hanbelijski pravnik Ibn-Kudame kaže: ”Kada žena predvodi džemat žena staje s njima u saff po konsenzusu učenjaka koji dozvoljavaju imamet žene.” Ikrime kaže da je Ibn-Abbas rekao: ”Ako žena predvodi džemat stati će s njima u saff.”

U vezi ovih predaja i njihovog stepena vjerodostojnosti pogledati knjigu: “Odlike i propis namaza u džematu” str. 78-80, od Safeta Kuduzovića, a Allah najbolje zna.

Es-Selamu alejkum!

odgovorio Mr. Safet Kuduzović (03.12.2004)
Odgovori


Verovatno Povezane Teme…
Tema Autor Odgovora Pregleda Poslednja Poruka
Bug Žena koja “skida sihre” Media 1 59 26-12-2023.18:23
Poslednja Poruka: Media
Question Kako se klanja džuma namaz? Media 0 84 09-10-2023.12:29
Poslednja Poruka: Media
Question Nazivanje selama ženama Media 1 348 04-03-2023.20:48
Poslednja Poruka: Media

Skoči na Forum: