Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ajeti, Hadisi, Dove, Zikrovi
#1
Rainbow 
Kur'anski ajet
''Elif Lam Mim. Ova Knjiga, u koju nema nikakve sumnje, uputstvo je svima onima koji se budu Allaha bojali; onima koji u nevidljivi svijet budu vjerovali i molitvu obavljali i udjeljivali dio od onoga što im Mi budemo davali; i onima koji budu vjerovali u ono što se objavljuje tebi i u ono što je objavljeno prije tebe, i onima koji u onaj svijet budu čvrsto vjerovali.'' El-Bekare, 1-4

Hadis
Ebu Zerr el-Gaffari prenosi: ''Zatekao sam Poslanika, a.s., u džamiji, sjedoh kod njega a on me upita: 'Ebu Zerre, jesi li klanjao?' 'Nisam', odgovorih a Poslanik, a.s., mi reče: 'Ustani i klanjaj'. Ustao sam i klanjao a potom dođoh i ponovo sjedoh do njega, a on mi reče: 'Ebu Zerre, traži utočište kod Allaha od šejtana i ljudskih i džinskih'. Ja ga upitah: 'Allahov Poslaniče, zar ima ljudskih šejtana?' 'Da', reče Poslanik, a.s., a ja ga upitah: 'Allahov Poslaniče, koja je vrijednost namaza?' Poslanik, a.s., mi onda odgovori: 'Najbolje je on (namaz) djelo, ko hoće neka poveća'. A zatim upitah: 'Allahov Poslaniče, a post“?' Odgovori: 'Zajam koji će se nadoknaditi. A kod Allaha dobit će se i više.' Upitah: 'Allahov Poslaniče, a iskreno dijeljenje?' Odgovori: 'Vraća se višestruko uvećano.' Upitah: 'A koje je dijeljenje najbolje?' Poslanik, a.s., odgovori: 'Ono koje se u tajnosti čini'. Upitah: 'Allahov Poslaniče, a šta je najuzvišenije od onoga što ti je objavljeno?' Odgovori: 'Ajetu-l-kursijja.'...'' Hadis bilježi Ahmed



Kur'anski ajet
''A Allaha se boje od robova Njegovih učeni.'' Fatir, 28.

Hadis
''Ko izabere put znanja, Allah će mu tim putem olakšati put do Dženneta.''

Mudrost
Sulejman Et-Tejmi je rekao: ''Lukman je rekao svome sinu: 'Sinko moj, koliko si prikupio mudrosti?' Sin je odgovorio: ''Nisam koliko bih trebao.' Lukman mu reče: 'Sinko moj, doista ti nedostaje jedna druga stvar – druži se sa učenima. Žuri da sjedneš pred njih na koljena. Uistinu Allah oživljava mrtva srca mudrošću kao što mrtvu zemlju oživljava jakim pljuskom.'...''



Kur'anski ajet
''Vi u Allahovom Poslaniku imate divan uzor za onoga koji se nada Allahovoj milosti i nagradi na onome svijetu, i koji često Allaha spominje''. El-Ahzab, 21.

Hadis
Prenosi se od Malik ibn Enesa, r.a., da je došao neki čovjek kod Allahovog Poslanika, a.s., pitavši ga kada će Sudnji dan. Allahov Poslanik, a.s., njega upita: 'Šta si pripremio za njega?' Čovjek odgovori: 'Nisam pripremio mnogo namaza i posta, niti sadake za budući svijet, ali volim Allaha, dž.š., i Njegovog Poslanika.' Muhammed, a.s., mu odgovori: 'Bit ćeš sa onim koga voliš.'...''

Mudrost
''Vidite i sami da toj nauci ništa ne nedostaje, a da mi sa svim našim sistemima ništa dalje odmakli nismo i da uopće niko nije kadar dalje da stigne. Prije ili kasnije morat ćemo prihvatiti islam, jer je on primjeren razumu''.
J.W. Goethe


Kur'anski ajet
"Tako Mi vremena, čovjek, doista, gubi, samo ne oni koji vjeruju i dobra djela čine, i koji jedni drugima istinu preporučuju i koji jedni drugima preporučuju strpljenje". El-Asr, 1.-3.

Hadis
Allahov Poslanik, a.s., rekao je: "Iskoristi pet stvari prije drugih pet: mladost prije starosti, zdravlje prije bolesti, bogatstvo prije siromaštva, slobodno vrijeme prije zauzetosti i život prije smrti!"

Mudrost
"O sine Ademov, doista si ti samo jedan zbir dana, pa kada ode jedan dan, otišao je i jedan dio tebe; o sine Ademov, novo je jutro tvoj gost pa se s gostom lijepo ophodi! Ako lijepo s njime postupiš, otići će od tebe hvaleći te, a ako se ružno prema njemu ponašaš, otići će od tebe kudeći te; isti je slučaj i sa noću; dunjaluk je sastavljen od tri dana: od juče koje je prošlo sa svim onim što se u njemu činilo, od sutra koje možda nećeš dočekati i od danas koje je tvoje, pa potrudi se u njemu!" Hasan el-Basri

Kur'anski ajet
''Reci robovima Mojim da govore samo lijepe riječi, jer bi šejtan mogao posijati neprijateljstvo među njima. Zaista je šejtan čovjeku otvoreni neprijatelj.'' El-Isra 53.

Hadis
Vjerovjesnik, a.s., je jedne prilike kazao: ''Želite li da vas obavijestim o onome što je vrednije od posta, namaza i sadake?'' ''Da, Allahov poslaniče'', rekosmo. ''Izmirenje'', reče on, ''...jer je razdor, uistinu, nesreća''.

Mudrost
''Samo se nikad ne daj navesti na prepirku! Mudri upadaju u neznanje kad se prepiru sa neznalicom.'' Goethe

Kur'anski ajet
''Moj zaštitnik je Allah, Koji Knjigu objavljuje, i On se o dobrima brine.'' El-A'raf, 196.

Hadis
Od Džabira, r.a., se prenosi da je Allahov Poslaniks, a.s., rekao: ''Najdraži od vas i najbliži mjestom do mene na Sudnjem danu jeste onaj između vas koji je najljepšeg ahlaka i ponašanja. Najomraženiji od vas i najudaljeniji od mene biće oni koji mnogo pričaju i galame u prazno i oni koji se ohole i uzdižu!'' Tirmizi

Mudrost
''Poslušnost je početak svake mudrosti.'' Hegel

Kur'anski ajet
''O vjernici! Propisuje vam se post, kao što je propisan o­nima prije vas, da bi ste se grijeha klonili, i to neznatan broj dana; a o­nome od vas koji bude bolestan ili na putu – isti broj drugih dana. O­nima koji ga jedva podnose – otkup je da jednog siromaha nahrane. Ako drage volje da više, za njega je bolje. A bolje vam je, neka znate, da postite.'' El-Bekara,183-184.

Hadis
Selman el-Farisi, r.a., prenosi da se zadnjeg dana mjeseca šabana Poslanik, a.s., obratio i rekao: "O ljudi, dolazi vam velik, blagoslovljen mjesec. U njemu se nalazi noć vrjednija od hiljadu mjeseci. To je mjesec čije dane je Allah učinio obaveznim da se u njima posti, a klanjanje teravih-namaza u njegovim noćima je preporučeno. Onaj ko se u tom mjesecu približi Allahu činjenjem dobrog djela, makar bilo i neznatno, bit će nagrađen kao da je učinio farz u neko drugo vrijeme! A ko učini farz, bit će nagrađen kao da je učinio sedamdeset farzova kad nije ramazan! To je mjesec strpljivosti, a nagrada za istinsku strpljivost je Džennet. Također, to je mjesec prisnosti sa svojim bližnjim. U tom mjesecu povećava se vjernikova nafaka (opskrba). Ko pripremi postaču iftar, nagrada će mu biti oprost grijeha i spas od džehennemske vatre. I još će dobiti nagradu sličnu postačevoj a da njemu ništa ne bude umanjeno." Neki rekoše: "Allahov poslaniče, nije svako od nas u stanju da osigura iftar postaču!?" Poslanik. a.s., odgovori: "Allah daje tu nagradu onome ko da postaču da se iftari pa makar to bila hurma, ili gutljaj vode ili mlijeka.

To je mjesec čija je prva trećina Allahova milost. Njegova druga trećina donosi Allahov oprost a njegov završetak je spas od džehennemske vatre. Onome ko umanji teret svome slugi (robu) u ovom mjesecu, Allah će oprostiti i osloboditi ga boravka u Džehennemu. U ovom mjesecu puno činite četiri stvari: sa dvije ćete postići zadovoljstvo vašeg Gospodara, a i druge dvije su vam također neophodne. Što se tiče onoga čime ćete postići zadovoljstvo vašeg Gospodara – to je svjedočenje da nema Boga osim Allaha (izgovaranje La ilahe illlellah) i upućivanje Allahu dove za oprost (činjenje istigfara). Ono što je neophodno je da molite Allaha da vas uvede u Džennet i da kod Njega tražite utočište od Džehennema. Onoga ko napoji postača kada iftari, Allah će (na Sudnjem danu) napojiti sa moga Havda (Vrela) tako da neće osjetiti žeđ sve dok ne uđe u Džennet." (Prenose Ibn Huzejme u Sahihu, El-Bejheki, Ebu-š-Šejh i Ibn Hibban)

Mudrost
Prenosi se da je Hasan el-Basri, u ramazanu, prošao pored jedne grupe ljudi, koja se nečemu smijala. Zastao je kod njih, okrenuo im se rekao: „Allah, dželle šanuhu, učinio je ramazan poligonom za natjecanje, na kojem će se ljudi natjecati u pokornosti Njemu. Neki su to shvatili, pa su otišli ispred drugih i uspjeli, a drugi to nisu shvatili, pa su zaostali i izgubili.
Odgovori
#2
"One su (zene), uistinu, druga polovica muskarcima." (Ahmed, Ebu Davud, Tirmizi, Ed-Daremi)

"Medju stvarima vasega svijeta, najdraze su mi bile zene i mirisi: a svjezina moga oka (radost moga srca) jeste u namazu." (Nesai, Ahmed, Ibn Sa’d)

"Neka vjernik ne mrzi vjernicu, jer ako nije zadovoljan sa nekim njezinim svojstvom, zadovoljan je sa nekim drugim." (Muslim)

"Cetiri elementa dolaze u obzir i utjecu na covjeka prilikom odabiranja odredjene osobe za zenu: ljepota, porijeklo, bogatstvo i moralni kvaliteti (vjera). A ja ti preporucujem da pazis na moralne i dusevne kvalitete i da trazis takvu zenu." (Buhari)

"Ljudi su stradali kad god su bili potcinjeni zenama" (Ahmed, slab)

"Poslije moje smrti ljudima nece ostati vece iskusenje od onoga u koje ce ga dovoditi zene." (Ibn Madze)

"Gresno je svako oko koje gleda sto je zabranjeno, jer time vrsi cin bluda. Zena koja se namirise i lijepo nakiti u namjeri da zavede grupu ljudi kraj kojih prodje, grijesna je zbog takvog postupka, kojim moze izazvati pobudu i odvesti u blud." (Ahmed, Tirmizi)

"Dvije vrste ljudi bice stanovnici Dzehennema i ja ih poslije ovozemaljskog zivota, necu vise vidjeti: silnici, u cijim su rukama bicevi debljine kravljih repova, kojima tuku svijet, i zene koje nose prozirnu odjecu kao da su gole, koje okrecu lice od Allahovih zapovijedi i sklone su zlim djelima, a glave su im kao grbe u deva. Takve zene nece uci u Dzennet, niti ce osjetiti njegov miris! A miris njegov se siri na sve strane veoma daleko." (Ahmed)

"Allahovo prokletstvo je na zene koje oponasaju muskarce i na muskarce koji oponasaju zene." (Ahmed, Ebu Davud)

"Zena koja stavlja periku na glavu, obmanjuje, a svaka obmana je zabranjena." (Nesai)

"Zeni nije dozvoljeno da putuje ni koliko iznose dva dana hoda bez muza ili najblizeg rodjaka (mahrema – sa kojim ne moze stupiti u brak)." (Buhari)

"Zena nece putovati osim s mahremom" (Buhari, Muslim)

"Zenska ce osoba kod udaje gledati da se uda za pobozna, cudoredna, ljubazna i darezljiva muza, a pazice da se ne uda za pokvarena covjeka. Mlade djevojke ne treba udaviati za stare, niti za pokvarene ljude. Treba da se udaju za svoju priliku." (Ibni Abidin)

"Zena koja redovito klanja pet vakata namaza, posti mjesec Ramazana, cuva svoju cast i postenje i bude pokrna svome muzu, uci ce u Dzennet." (Bezzar)

"Poslije poboznosti i bogobojaznosti muslimanu nije nista korisnije dato kao dobra zena: kada joj muz nesto naredi, ona to izvrsi: kada je pogleda, ona ga svojim pogledom razveseli i raspolozi; ako je za neku stvar zakune, ona to izvrsi; ako cuva svoje postenje i muzevu imovinu kada je on odsutan." (Ibn Madze)

"Da sam ikome naredio da cini sedzdu drugome, naredio bih zenama da cine sedzdu svojim muzevima, radi prava koja im je Allah dao nad njima." (Ebu Davud, hakim, Tirmizi)
Odgovori
#3
"Neka zene iz plemena Has’am je dosla kod Allahova Poslanika i rekla mu: - Allahov Poslanice, objasni mi kakve su obaveze zene prema muzu. Ja sam bez muza, pa ako mognem tim obavezama udovoljiti, udacu se, inace, i dalje cu ostati da zivim bez muza. Muhammed (a.s.) joj rece: -Zena je duzna na poziv muza stupiti u intimni odnos kad god on to bude trazio. Zena ne smije postiti dobrovoljni post (nafilu) bez muzevog odobrenja, jer ako to uradi samo je gladovala, jer u tom slucaju post nece biti primljen kod Allaha. Duznost joj je da ne izlazi iz kuce bez muzevog znanja i odobrenja, jer ako to radi proklinjace je nebeski meleki, meleki koji donose ljudima Allahovu milost i meleki koji su zaduzeni da izvrse kaznu." (Taberani)

"Hazreti Aisa prica: "Pitala sam Allahova Poslanika kome zena najvise duguje svoju poslusnost, aon mi rece: Muzu.A kome covjek najvise duguje? Majci – odgovori mi Allahov Poslanik."" (Ahmed, Nesai)

"Zena koja umre, a njezin muz bude zadovoljan s njom, uci ce u Dzennet." (Tirmizi)

"Nije nas onaj koji odvrati zenu od njezina muza." (Ebu Davud, Nesai)

"Najblagoslovljenija je ona zena koju je najlakse opskrbiti." (Ahmed)

"Zeni koja zatrazi od svog muza razvod braka, bez opravdanog razloga, bice uskraceni dzennetski mirisi." (Ahmed, Ebu Davud)

"Cuvajte se lijepe zene koja je loseg porijekla i odgoja." (Darekutni)

"Cuvajte se sedan stvari koje upropascavaju onoga ko ih cini: sirka, sihra, ubijanja na pravdi Boga, kamate, imetka siroceta, bjezanja sa bojnog polja i potvore za blud pobozne i cestite vjernice." (Buhari, Muslim, Ebu davud i Nesai)

"Zena u menstruaciji moze uciti (napamet) ajet." (Buhari)

"Zenite se, jer vam zene doista donose blagoslov u kuce." (Bezzar)

"Trazite nafaku stupanjem u brak." (Dejlemi)

"Ako vam dodje onaj ko vam odgovara po izgledu i vladanju, sa zeljom da se ozeni od vas, ozenite ga. Ako to ne budete cinili, dolazice do smutnje na Zemlji i poroka sirokih razmjera." (Ibn Kutejbe, Tirmizi)

"Ne uzimajte zene zbog njihove ljepote, jer ih ljepota moze upropastiti; ne uzimajte ih zbog njihova imetka, jer ih imetak moze uciniti obijesnim; uzimajte ih zbog njihove poboznosti, jer cete imati dobro odgojene, solidne i vrijedne supruge." (Ibn Madze)

"Brak je dio mog sunneta; svako ko se udalji od naseg pravca udaljava se od nas." (Ibn Madze)

"Sklapajte brakove i radjajte djecu; ja cu se ponositi vasim brojem naspram drugih zajednica." (Bejheki)

"Zena se uzima zbog cetiri stvari: zbog imovine, radi dobrog roda, zbog ljepote, zbog poboznosti. Drzi se ove pobozne! (Buhari, Muslim)

"Tri izjave imaju se smatrati zbiljom bez obzira da li su potekle u zbilji ili sali: vjencavanje, pustanje zene (razvod) i vracanje njezino nakon pustanja. (Ahmed, Ebu Davud, Ibn Madze, Tirmizi)

"Allah najvise prezire, iako je to samo po sebi dozvoljeno djelo, razvrgnuce braka." (Ebu Davud, Hakim, Ibn Kutejbe)

"Kada neko od vas hoce da zaprosi neku zenu, ako moze da kod nje vidi ono sto ga privlaci da se njome ozeni, neka vidi." (Hakim, Ebu Davud)

"Objelodanite stupanje u brak, a vjeridbu drzite u tajnosti." (Dejlemi)

"Najblagosloveniji je onaj brak koji je najlaksi opremom." (Ibn Kutejbe)

"Neka ni jedan od vas ne zarucuje ono sto je zarucio njegov brat, osim ako prvi prosac odustane ili mu sam dozvoli." (Buhari, Muslim)

"Jedan dan gozbe na svadbi je sunnet (obaveza), dva dana su dobro djelo, a tri dana su vec znak hvalisanja i zelje za prestizom." (Taberani)

"Kada se zenio Poslanikov drug Abdurahman ibn Avf, Allahov Poslanik mu je rekao: "- Priredi gozbu, zakolji makar ovcu!"" (Buhari, Muslim)

"Pristanak za udaju zene koja je ranije udavana je preci od pristanka njezina staratelja, a i od djevojke se trazi pristanak, koji moze biti iskazan i njezinom sutnjom." (Autori Sunena)

"Nema braka bez (privole) staratelja i dvojice pravednih svjedoka." (Imam Safi)

"Najbolji medju vama su oni koji su najbolji prema zenama." (Ahmed)

"Prema zenama su velikodusni i pazljivi samo plemeniti ljudi, a zene ponizuju i zlostavljaju samo oni koji su losi i niske naravi." (Ibn Asakir)

"Oporucujem vam lijep postupak sa svojim suprugama." (Buhari)

"Bojte se Allaha u pogledu zena! Vi kod njih imate svoja prava, a i one kod vas imaju svoja prava." (Muslim)

"Kada neko od vas ima spolni odnos sa svojom suprugom, neka se ne udaljuje od nje sve dok i ona ne zadovolji svoje potrebe." (Ibn Adijj)

"Kod Allaha na Sudnjem danu najgore mjesto ce imati onaj covjek koji objelodani ono sto mu njegova zena povjeri pri spolnom snosaju kao i on njoj." (Muslim, Ahmed)
Odgovori
#4
Radite sto zelite, ali bice onako kako Allah odredi. Od svake vode (sperme) ne nastaje djete." (Ahmed)

"Covjek ce biti nagradjen i za intimni zivot sa svojom zenom. Jedan od slusatelja, koga je ova rijec Allahova Poslanika ne malo iznenadila, zacudjeno upita: Zar ce covjek biti nagradjen i za to sto zadovoljava svoju strast? – na sto mu Allahov Poslanik odgovori:Zar ne znas da bi ucinio haram ako bi svoju strast zadovoljavao na nedozvoljen nacin, zato, ako je zadovoljava na dozvoljen nacin, bice nagradjen." (Muslim)

"Kada neka od vas podje na jaciju, neka se ne mirise te veceri; a koja god se namirise neka ne dolazi te veceri na jaciju." (Ahmed)

"Uzviseni Allah ne gleda u zenu koja ne zahvaljuje svome muzu, a ne moze bez njega." (Nesai)

"Allah ne gleda u covjeka koji ima odnos sa zenom u straznji, analni otvor."

Ebu Davud biljezi hadis: "Proklet je onaj koji opci sa zenom u analni otvor."

"Kupala sam se sa Poslanikom a.s. iz iste posude u kojoj su nam se ruke preplitale, a on je stizao uzeti vodu prije mene, pa sam mu govorila: Ostavi i za mene, ostavi i meni! Bili smo obadvoje dzunupi." (Buhari i Muslim)

"Zena dodje u liku sejtana, i ode u njegovom liku. Zato ako nekom zapne za oko neko zensko, neka ide svojoj zeni i ima sa njom odnos, to ce mu odagnati stvorenu viziju." (Muslim)
Odgovori


Verovatno Povezane Teme…
Tema Autor Odgovora Pregleda Poslednja Poruka
Rainbow Poslanikove a.s. dove Media 0 240 18-11-2022.12:39
Poslednja Poruka: Media
Rainbow Tri dove koje bi trebali znati Media 0 261 28-10-2022.13:53
Poslednja Poruka: Media
Rainbow Dove na koje se Allah, dž.š., odaziva Media 0 662 06-10-2022.21:26
Poslednja Poruka: Media

Skoči na Forum: