Ocena Teme:
  • 1 Glasov(a) - 5 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tri dove koje bi trebali znati
#1
Rainbow 
Ove tri dove, vezane za namaz, bi obavezno trebali naučiti napamet i učiti ih svaki dan jer, zaista, donose sa sobom neizmjerne blagodati…

1. Prenosi se od Džabira, radijallahu anh, da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Onaj koji čuje ezan pa kaže sljedeće zadobit će moj šefa’at na Sudnjem danu:

اَللَّهُمَّ رَبَّ هَذِهِ اَلدَّعْوَةِ اَلتَّامَّةِ, وَالصَّلَاةِ اَلْقَائِمَةِ, آتِ مُحَمَّدًا اَلْوَسِيلَةَ وَالْفَضِيلَةَ, وَابْعَثْهُ مَقَامًا مَحْمُودًا اَلَّذِي وَعَدْتَهُ

„Allahumme Rabbe hazihi-d-da’veti-t-tammeti ve-s-salati-l-kaimeti ati Muhammedeni-l-vesilete ve-l-fadilete, ve-b-‘ashu mekamen mahmudenil-lezi ve‘adtehu!

(Allahu moj, Gospodaru ove cjelovite molbe i namaza koji se upravo uspostavlja, podari Muhammedu poseban stepen u Džennetu i svako dobro, te uzdigni ga na uzvišeno mjesto koje si mu obećao). (Buharija)

2. Dova/zikr poslije abdesta

Omer, radijallahu anhu, prenosi da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Ko god se abdesti, upotpunjavajući svoj abdest, pa potom kaže: Svjedočim da nema drugog boga osim Allaha i daje Muhammed Njegov rob i Njegov poslanik (EŠHEDU EN LA ILAHE ILLALLAH VE ENNE MUHAMMEDEN ABDUHU VE RESULUHU), sigurno će mu se otvoriti svih osam džennetskih kapija da uđe na koju želi“. (Muslim)

U drugoj verziji ovog hadisa stoji:

“Svjedočim da nema drugog boga osim Allaha, Koji nema sudruga u vlasti, i svjedočim da je Muhammed Njegov rob i poslanik! (EŠHEDU EN LA ILAHE ILLALLAHU VAHDEHU LA ŠERIKE LEHU VE EŠHEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHU VE RESULUHU). Allahu moj, učini me od onih koji se često kaju i mnogo čiste!» (ALLHUME-DŽALNI MINET-TEVVABINE VE DŽALNI MINEL-MUTETAHIRIN!) (Muslim i Tirmizi)

3. Dove nakon posljednjeg tešehhuda (sjedenja), a prije predavanja Selama

a) “Allahumme inni e’uzu bike min’azabil-kabri ve min ‘azabi džehenneme ve min fitnetil-mahja ve-l-memati ve min šerri fitnetil-mesihi-d-dedžali! / Allahu, prizivam Te da me sačuvaš od kaburske kazne i od kazne Džehennema, od ovosvjetskih i onosvjetskih kušnji, te od kušnji Mesiha Dedždžala.”

b) Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, ušao je u džamiju i zatekao nekog čovjeka kako, završavajući namaz, na posljednjem tešehudu, tj. u dovi prije predavanja selama uči sljedeću dovu:

ALLĀHUMME INNÎ ES’ELUKE JĀ ALLĀHU BI’ENNEKEL-VĀHIDUL-EHADUS-SAMED ELLEZÎ LEM JELID VE LEM JŪLED VE LEM JEKUN LEHŪ KUFUVEN EHADUN EN TAGFIRE LÎ ZUNŪBI INNEKE ENTEL-GAFŪRUR-RAHÎM – Allahu, molim Ti se, o Allahu, jer si Ti Jedan, Jedini, Utočište svakom, Koji nisi rodio, Koji nisi rođen i Kome niko ravan nije, da oprostiš moje grijehe, Ti si, zaista, Onaj Koji oprašta, Milostivi!, pa je Vjerovjesnik rekao: ‘Oprošteni su mu grijesi, oprošteni su mu grijesi!’” (En-Nesai)

اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ يَا اللَّهُ الأَحَدُ الصَّمَدُ الَّذِي لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ وَلَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ أَنْ تَغْفِرَ لِي ذُنُوبِي إِنَّكَ أَنْتَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ
Odgovori


Verovatno Povezane Teme…
Tema Autor Odgovora Pregleda Poslednja Poruka
Rainbow Poslanikove a.s. dove Media 0 239 18-11-2022.12:39
Poslednja Poruka: Media
Rainbow Ajeti, Hadisi, Dove, Zikrovi Media 3 365 28-10-2022.13:46
Poslednja Poruka: Media
Rainbow Dove na koje se Allah, dž.š., odaziva Media 0 662 06-10-2022.21:26
Poslednja Poruka: Media

Skoči na Forum: