Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Citati o istini i lažima
#1
Rainbow 
“Bez ljudske emocije nikad nije bilo, niti može biti ljudskog traženja istine.” Lenjin

“Biti pametan znači razlikovati istine koje treba reći od onih koje treba prešutjeti.” Antoine de Rivarol

“Budi prijatelj istine do mučeništva, ali ne budi njen zaštitnik do netrpeljivosti.” Jean-Paul Sartre

“Do istine možemo doći samo onda ako nam je data sloboda da griješimo.” Rabindranath Tagore

“Da bismo održali riječ, najbolje je da je nikad i ne dajemo.” Napoleon

“Govorenje istine često je najveća pustolovina.” Friedrich Dürrenmatt

“Ima istina koje nisu za sve ljude, niti za sva vremena.” Voltaire

“Ima ljudi koji lažu samo zato da bi lagali.” Blaise Pascal

“Istina u politici mora čekati dok nekome ne postane potrebna.” Bjørnstjerne Bjørnson

“Istina koja nije izrečena u pravo vrijeme gora je od laži.” Ivan Sergejevič Turgenjev

“Kad bukne rat, prva pogine istina.” Arthur Ponsonby

“Kada bismo znali strahotu i težinu laži, progonili bismo je ognjem prije nego druge zločine.” Honoré de Balzac

“Kad bih ja imao sve istine u svojoj ruci oklijevao bih da ih pokažem ljudima, jer istina donosi nesreću. Sjetimo se Galileia!” Bernard le Fontenelle

“Ko laže za tebe, lagaće i protiv tebe.” Narodna poslovica

“Ko laže, ne zna kakva se posla laća, jer mora izmisliti 20 drugih laži da bi održao prvu.” Alexander Pope

“Laganje je, kad bolje pomisliš, đavolski težak posao. Da su ljudi stvarno užasno lijeni, nikad ne bi lagali.” Isaac Asimov

“Ljudi se međusobno varaju, lažu jedni drugima u lice, obmanjuju se laskanjem i prozirno pretvorljivim udvaranjem, a to im često pošteno ljudski izgleda nerazmjerno hrabrije, nego da jedni drugima kažu golu istinu.” Miroslav Krleža

“Laž je religija robova i gospodara. Istina je Bog slobodnog čovjeka.” Maksim Gorki

“Laž obično ubija prijateljstvo, a istina ljubav.” Miguel de Cervantes

“Laž ne ubija toljagom, ali se provlači krvnim žilama poput otrova, polako i oprezno, pa se i ne primjećuje kako djeluje.” Ivan Cankar
Odgovori
#2
“Lažljivac se uvijek odaje zaklinjanjem.” Cornelius

“Lažovu ne vjeruju čak ni onda kad daje časnu riječ da laže.” Mihail Zoščenko

“Ljudi ponekad lažu zato što to zahtjeva pristojnost.” Maksim Gorki

“Mnogi su ljudi kao satovi: pokazuju jedno vrijeme, a otkucavaju drugo.” Narodna mudrost iz Danske

“Moj glavni svjedok da govorim istinu jeste moje siromaštvo.” Sokrat

“Moj način zbijanja šale je da kažem istinu. To je najsmješnija šala na svijetu.” Bernard Shaw

“Najglavnije je, samom sebi ne lažite. Onaj koji sam sebe laže, i svoju rođenu laž sluša, taj dolazi dotle da nikakvu istinu ni u sebi, niti oko sebe ne razlikuje, nego dolazi, dakle, do nepoštivanja i prema sebi i prema drugima.” Dostojevski

“Najveći prijatelj istine je vrijeme, njen najveći neprijatelj je predrasuda, a njen stalni pratilac je poniznost.” Charles Caleb Colton

“Najviše se laže u ljubavi, lovu i u predizbornoj kampanji.” Winston Churchill

“Ne mora se misliti sve ono što se kaže.” Aristotel

“Ništa na svijetu nije teže od iskrenosti i nema ništa lakše od laskanja.” Dostojevski

“Od dana kada jedna istina pobijedi, nju toliko preuveličavaju da postaje laž.” Benjamin Disraeli

“Opasno je biti iskren ako nisi glup.” Oscar Wilde

“Postoje tri vrste laži: laž, besramna laž i statistika.” Benjamin Disraeli

“Protiv neugodnih istina ima samo jedan lijek – treba se s njima pomiriti.” Albert Camus

“Svaka istina, kao uostalom i svaka zasluga, ima protiv sebe suvremenike.” Ralph Waldo Emerson

“Svakoga možeš slagati, ali trbuh nikako.” Seneka

“Svaki sporazum između istine i laži uvijek je na štetu istine.” Victor Hugo

“Šta može hladna i gola istina protiv blistavih čari laži?” Anatole France

“Šta će reći historija? Historija će, gospodine, lagati kao i obično.” Bernard Shaw

“Što je veća istina, to je veća i kleveta koja se protiv nje govori.” Ingrid Bergman

“Tražiti ono što je istinito ne znači tražiti ono što je poželjno.” Albert Camus

“Volim više štetnu istinu nego korisnu zabludu: istina liječi bol koju nam ona možda zadaje.” Goethe

“Zabluda se odnosi prema istini kao san prema javi. Zapazio sam da se čovjek kao osvježen vraća iz zablude u istinu.” Goethe
Odgovori


Verovatno Povezane Teme…
Tema Autor Odgovora Pregleda Poslednja Poruka
Rainbow Citati o pravdi i nepravdi Media 0 309 07-03-2023.16:14
Poslednja Poruka: Media
Rainbow Izreke i citati o prijateljstvu Media 2 203 07-03-2023.16:11
Poslednja Poruka: Media
Rainbow Izreke i citati o životu Media 2 266 07-03-2023.16:09
Poslednja Poruka: Media

Skoči na Forum: