Ocena Teme:
  • 1 Glasov(a) - 5 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mazanje lica kremom prije abdesta ?
#1
Question 
Esselamu alejkum! Nakon kupanja (gusula) obično lice namažem nekom kremom protiv iritacije kože lica, jer mi se u suprotnom desi da mi koža ispuca. Zanima me da li prilikom uzimanja abdesta nakon toga, da li je dovoljno obično umivanje, jer bojim se da se krema ne može u potpunosti saprati i da li mi je obaveza ponovo u potpunosti očistiti lice sapunom i toplom vodom kako je jedino moguće odstraniti u potpunosti kremu? Da Vas Allah nagradi najboljom nagradom!

We alejkumu-s-selam we rahmetullahi we berekatuhu. Bismillah. El-hamdu lillahi Rabbil-‘alemin. Ves-salatu ves-selamu ‘ala nebijjina Muhammed ve ‘ala alihi ve sahbihi edžme'in. 
 
Uzvišeni Allah nam je propisao da, kada hoćemo namaz da obavimo, određene dijelove tijela operemo: “O vjernici, kad hoćete molitvu da obavite, lica svoja i ruke svoje do iza lakata operite – a dio glava svojih potarite – i noge svoje do iza članaka …” (Prijevod značenja El-Maida, 6) Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem, u vjerodostojnom hadisu kaže: “Allah neće primiti namaz nijednog od vas, kada izgubi abdest sve dok se ne abdesti!” 
 
Prilikom uzimanja abdesta moramo voditi računa da voda dospije do kože svakog dijela tijela čije nam je pranje naređeno, u protivnom naš abdest neće biti ispravan. U ovom slučaju odgovor se vraća vama. Vi poznajete tu vrstu kreme koju koristite: da li ona propušta vodu do kože lica ili ne? I kroz koliko vremena nakon što upotrijebite dotičnu kremu uzimate abdest? Ako ustanovite da voda ne dolazi do kože, onda vam je obavezno prije uzimanja abdesta da odstranite tu kremu: sapunom i toplom vodom, ili nečim drugim odgovarajućim. We billahi et-tewfik, we sallallahu ‘ala nebijjina Muhammed we ‘ala alihi we sahbihi we sellem.

Hajruddin Ahmetović, prof.
Odgovori


Verovatno Povezane Teme…
Tema Autor Odgovora Pregleda Poslednja Poruka
Rainbow Da li je dozvoljeno gledati u lica pokrivenih žena? Media 0 289 06-02-2023.16:58
Poslednja Poruka: Media
  Da li žena smije zatezati kožu lica itd... Media 0 452 28-10-2022.23:01
Poslednja Poruka: Media
Question Ja i moja žena smo imali odnos prije braka Media 0 318 28-10-2022.13:35
Poslednja Poruka: Media

Skoči na Forum: