Ocena Teme:
  • 1 Glasov(a) - 5 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vrijednost sadake
#1
Rainbow 
Hvala Allahu, dž.š., salavat i selam Njegovom posljednjem poslaniku Muhamedu, s.a.v.s

Draga braćo, poštovane sestre!

U povodu humanitarne katastrofe prouzrokovane agresijom Rusije na Ukrajinu danas govorimo o sadaki, odnosno, potrebi da se pomogne nekom ko je u nevolji. Dok gledamo potresne slike razrušenih objekata i uznemirenih ljudi, obuzima nas beznađe i zabrinutost. Ima i panike. Stoga na početku ove hutbe navodimo 31. ajet sure Ibrahim u kojem nam Allah, dž.š., poručuje:

„Reci Mojim robovima koji vjeruju da namaz klanjaju te da, i tajno i javno, iz onoga čime ih skrbimo udjeljuju prije nego što dođe Dan u kojem neće biti ni trgovine ni prijateljstva.

Zanimljivo je da ovdje Gospodar svjetova sadaku stavlja odmah uz namaz, a znamo koje mjesto namaz ima u islamu. Treba, također, obratiti pažnju da nas Alla, dž.š., u ovom ajetu požuruje, da ne oklijevamo, da vodimo računa da smrtni čas u svakom trenutku može doći. A u 92. ajetu sure Alu Imran stoji:

„Nećete ostvariti istinsko dobro sve dok ne budete od onoga što vam je drago dijelili, a što god dijelite, Bog to, sigurno, zna.“

Zato, braćo i sestre, uz ustrajno obavljanje namaza, trebamo požuriti sa sadakom. Ovaj drugi ajet nas upozorava i na kvalitet sadake. Često, naime, ljudi misle da se obaveza sadake svodi na bacanje kojeg novčića pred prosjaka, ili, pak, prikupljanjem stare garderobe i drugih stvari koje nemaju vrijednost. Naravno, sve što se udijeli u ime Gospodara, ima svoju vrijednost, ali veća vrijednost udijeljenog uvećava vrijednost sevapa, odnosno, krajnju korist za učinjeno dobro djelo. Pomažući druge, mi, zapravo, pomažemo sebe. Sadakom štitimo, ne samo svoj imetak, već i svoje živote. Sadakom, osim što štitimo svoj imetak, mi ga i uvećavamo. O tome govori 261. ajet sure El-Bekare:

„Primjer onih koji troše svoja imanja na Božijem putu sličan je primjeru zrna iz kojeg nikne sedam klasova i u svakom klasu po stotinu zrna, jer Bog uvišestručuje onome kome hoće, i Bog sve znanjem obujmljuje.“

U ovom kontekstu navodimo i jednu predaju u kojoj se kaže:

„Nema nikoga od vas, a da sa njim neće razgovarati Allah, tako da između njih neće biti posrednika, pa će pogledati na svoju desnu stranu i neće vidjeti ništa, osim ono što je pripremio, pa će pogledati na svoju lijevu stranu i neće vidjeti ništa, osim ono što je pripremio i pogledat će ispred sebe i vidjeće samo pred svojim licem vatru, pa se čuvajte vatre makar sa pola hurme!“

Navodimo i riječi jednog ashaba, koji se kad je ugledao siromaha koji je došao da prosi pred njegovim vratima, obradovao i rekao: „Dobro mi došao onaj koji će očistiti moje grijehe!“

Ili riječi: „Kako su prosjaci samo dobri ljudi!? Oni nose naše opskrbe ka ahiretu bez ikakve naknade za to! Nose ih sve dok ih ne stave na vagu pred Uzvišenim Allahom!“

Neko je nabrojao čak petnaest konkretnih korisiti sadake: gasi srdžbu Allaha, dž.š., i olakšava smrt, briše grijehe, štiti od vatre, onaj koji daje sadaku bit će na Sudnjem danu u hladu svoje sadake, ona je lijek za tjelesne bolesti, lijek za bolesti srca, Allah, dž.š, sadakom otklanja od ljudi razne vrste nevolja, pa makar oni bili nasilnici i griješnici, meleki za darežljivce mole Allaha, dž.š., Allah darežljivcu daje bereket u imetku, ljudima od imetka ostaje samo ono što podijele, Allah darežljivcima uvećava nagradu, darežljivac će na Sudnjem danu biti prozvan sa posebnih varata, koja se zovu vrata sadake, sadakom se proširuju duša i srce, Poslanik, a.s., izjednačava sadaku i učenje Kur’ana i, konačno, sadaka čisti imetak od laži, lažne zakletve i nemara.

Braćo i sestre!

Vratimo se na početak i povod današnje hutbe. Pomno prateći situaciju u Ukrajini, Rijaset Islamske zajednice u BiH, donio je odluku da se danas u svim našim džematima postavi sergija za izbjeglice iz Ukrajine. Pored solidarnosti sa ukrajinskim narodom, mi se sjećamo i vlastite nesreće koja je nas zadesila u agresiji na našu domovinu.

I još nešto. Mi ne trebamo samo da pomažemo muslimanima koji žive u Ukrajini. Humanost ne smije biti tako ograničena. Solidarnost se pokazuje svakom ko je u nevolji, baš kao što su i nama pomagali, i muslimani, ali i ogroman broj dobrih ljudi koji nisu muslimani.

Da nam Gospodar omili dobra djela i otkloni sve nevolje, posebno Ukrajinskom narodu.

Amin, ja Rabe-l-alemin!

Idriz-ef. Karaman, Malmö, 18.03.2022.
Odgovori


Verovatno Povezane Teme…
Tema Autor Odgovora Pregleda Poslednja Poruka
Rainbow Vrijednost Ramazana i posta Media 2 59 29-12-2023.19:26
Poslednja Poruka: Media

Skoči na Forum: