Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sunećenje (obrezivanje) djeteta – kako proslaviti ?
#1
Question 
Es-Selamu alejkum!

Ako Allah dragi dozvoli sinove (sunetit) obrezivat hoću ! Šta mi savjetujete tj. koje obaveze ne smijem nikako zaboravit u vezi ovog suneta, bez obzira na regionalne običaje!!! Hoću, želim da to uradim kao pravi musliman.Znači: Slavlje,muzika,Turbe.!? Šta, kako, gdje, ko?

Molim vas za odgovor (jer usled nedostatka starijih članova familije koji su vodili brigu o tome), ja sam poprilično mlad BABO i ne bi želio da nešto uskratim, pogrešim prema dragom ALLAHU, ISLAMU, dječijoj muslimanskoj budućnosti. Selam alejkum.

ODGOVOR 215:

Es-Selamu alejkum!

Lijepo je da sunjećenje bude sedmi dan po rođenju djeteta kada mu se nadijeva ime, i to je najbolje. 

Ako ne onda četrnaesti, ako ne onda dvadeset prvi dan ili nakon toga shodno mogućnosti. 

Sunnet je zaklati dva janjeta (ako je muško) i pozvati ljude na jelo. Obrijaće se glava novorođenčeta, vagnuti obrijana kosa i podijeliti sadaka u istoj vrijednosti srebra (tj. u protuvrijednosti).

Strogo je zabranjeno na akiki, ili bilo kada drugo, pustiti muziku i šejtanske glasove kojima se izaziva Allahova srdžba. 

Dozvoljeno je pustiti ilahije bez muzike. Ne znam šta se misli sa riječi “turbe”, jer turbeta nemaju nikakve veze sa akikom niti islamom.

Es-Selamu alejkum!

odgovorio Mr. Safet Kuduzović (10.08.2005)
Odgovori
#2
Obrezivanje (sunećenje) djeteta i propisi u vezi s tim

Značenje riječi hitan u jezičkom i terminološkom smislu

Hitan u jeziku znači odsijecanje kapice, odnosno kožice koja se nalazi na muškom spolnom organu.

U terminološkom smislu ova riječ označava okruglu stranu na najnižem dijelu glavića, to jest mjesto odakle se odsijeca kožica od muškog spolnog organa, za šta se vežu islamski pravni propisi.

Hadisi koji potvrđuju pravni status obrezivanja

Postoji mnogo hadisa koji potvrđuju pravni status obrezivanja, ali ćemo se ovdje zadovoljiti sa sljedećim:

Allahov Poslanik a.s. je rekao: „Od prirodnih vjerskih obilježja je: ispiranje usta, ispiranje nosa, potkresivanje brkova, pranje zuba, obrezivanje nokata, uklanjanje dlaka ispod pazuha, brijanje dlaka sa stidnih dijelova tijela i obrezivanje.“

Allahov Poslanik a.s. je rekao: „Od prirodnih vjerskih obilježja je pet stvari: obrezivanje, brijanje dlaka sa stidnih dijelova tijela, potkresivanje brkova, obrezivanje noktiju i uklanjanje dlaka ispod pazuha.“

Da li je obrezivanje vadžib ili sunnet?

Islamski pravnicu su se oko ovoga pitanja razišli.

Među onima koji tvrde da je obrezivanje sunnet su: Hasan el-Basri, imam Ebu Hanife i neki drugi učenjaci hanbelijskog mezheba.

Njihovi argumenti su sljedeći:

Poslanik a.s. kaže: „Obrezivanje za muškarce je sunnet, a za žene plemenito djelo.“
Poslanik a.s je obrezivanje uporedio sa obrezivanje noktiju, odstranjivanje dlaka ispod pazuha…
Hasan el-Basri je rekao: „Pred Poslanikom su islam primali i crnci i bijelci, i Bizantijci, i Perzijanci, i Abesinci, a da niko od njih nije pregledan. Da je obrezivanje vadžib, ne bi prihvatio njihov islam dok se ne obrežu.“

Među onima koji tvrde da je obrezivanje vadžib su: Malik, Šafi’i, Ahmed…

Po ovom pitanju je posebno rigorozan bio imam Malik, tako da je izjavio: „Ko se ne obreže ne može biti imam u namazu, niti će mu se svjedočenje primiti.“

Da je obrezivanje vadžib ovi islamski učenjaci su tvrdili na osnovu mnogobrojnih dokaza, a neki su:

Poslanik je rekao: „Ko primi islam neka se obreže, pa makar bio star.“
Usejma b. Kulejba prenosi od svog oca, a ovaj od njegova djeda, da je došao Poslaniku a.s. i rekao mu: „’Primio sam islam.’ Na šta mu je Poslanik a.s. rekao: ‘Baci sa sebe kosu nevjerstva i obreži se.“

Kada je obrezivanje obavezno?

Mnogi islamski učenjaci smatraju da se obrezivanje treba obaviti prije samog sazrijevanja djeteta. Međutim, najbolje je da stratelj djeteta obrezivanje obavi u prvim danima nakon njegovog rođenja, ovo potvrđuje sljedeći hadis gdje se kaže: „Allahov Poslanik a.s. je Hasanu i Husjnu akiku i obrezivanje obavio sedmi dan nakon njihova rođenja.“

Kakva je mudrost i svrha obrezivanja?

U obrezivanju postoje velike vjerske mudrosti i značajne zdravstvene prednosti.

Vjerske mudrosti:

Obrezivanje je vrhunac vjere, simbol islama i primjer islamske pripadnosti.
Obrezivanje je dio savršenstva prave vjere koju je Allah propisao Ibrahimu a.s. Uzvišeni kaže:

„Poslije smo tebi objavili: ‘Slijedi vjeru Ibrahimovu, vjeru pravu.’“

„Allah je nas uputio, a zar ima ljepše upute od Allahove?“

Obrezivanje odlikuje muslimana u odnosu na sljedbenike drugih vjera i uvjerenja.
Obrezivanje potvrđuje potčinjavanje Allahu, pokoravanje Njegovim naredbama, odredbama i vlasti.
Odgovori
#3
Zdravstvene prednosti:

Postizanje čistoće, ukrašavanje, uljepšavanje izgleda i uravnoteženje strasti.
Reguliranje zdrvalja čime se čovjek štiti od mnogih bolesti i umnih poremećaja.
Sabri el-Kabbani ističe:

Odsijecanjem kožice glavića čovjek se oslobađa masnih izlučevina i lojnog curenja koje izaziva osjećaj gađenja i sprečava se mogućnost raspadanja i infekcije.
Odsijecanjem kožice glavića čovjek se oslobađa opasnosti zadražavanja glavića za vrijeme dilatacija (prirodno ili abnormalno proširenje nekog otvora ili šupljeg organa u tijelu).
Obrezivanje umanjuje mogućnost obolijevanja od raka. Utvrđeno je da je rak češći kod osoba sa sastavljenom kožicom, dok je mnogo rijeđi kod naroda kod kojih je jedna od propisanih obaveza obrezivanje.
Obrezivanje pomaže djetetu u sprečavanju noćnog mokrenja.
Obrezivanje smanjuje mogućnost češćeg onanisanja kod odraslih itd.

Ovo su bile samo neke koristi i mudrosti za pravno utemeljenje obrezivanja.
Odgovori


Verovatno Povezane Teme…
Tema Autor Odgovora Pregleda Poslednja Poruka
Rainbow Kako učiti samome sebi rukju? Media 2 464 29-12-2023.20:29
Poslednja Poruka: Media
Rainbow Kako se održava svadba na pravilan način? Media 3 481 29-12-2023.20:02
Poslednja Poruka: Media
Rainbow Kako razumjeti hadise koji su naizgled oprečni Media 0 60 25-12-2023.17:50
Poslednja Poruka: Media

Skoči na Forum: