Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ko su mahremi po islamu ?
#1
Da li mi je mahrem otac moje majke(mog oca),daidža moje majke,amidža …

Es-Selamu alejkum!!

Da li mi je mahrem otac moje majke(mog oca),daidža moje majke,amidža …
Da vas Allah nagradi, Selam

ODGOVOR 221:

Es-Selamu alejkum!

Djed sa očeve ili majkine strane se smatra mahremom po konsenzusz islamskih učenjaka. Također, majkine daidže i amidže se smatraju mahremima. Vidjeti: Ahkamuz-zevadž, str. 240 od dr. Omera El-Eškara

Es-Selamu alejkum!

odgovorio Mr. Safet Kuduzović (17.10.2005)

Es-Selamu alejkum!

Da li možete da navedete mahreme jednog vjernika ili vjernice, one s kojima se možemo družiti i rukovati u familiji ?
Da vas Allah s.w.t. nagradi za vaš trud.

ODGOVOR 199:

Es-Selamu alejkum!

Mahremi su ljudi sa kojima muslimanka ne može nikada stupiti u bračnu vezu. Dakle, ti ljudi su njoj trajno zabranjeni, iz jednog od tri razloga:
 
1. Zbog krvnog srodstva,
2. Zbog mliječnog srodstva i
3. Zbog tazbinstva.

Što se tiče prve skupine tu spadaju: Otac i sva uzlazna loza (djedovi), sinovi i sva silazna loza (unučad), braća, bratići, sestrići, amidže i dajdže i sva uzlazna loza (amidže ili dajdže djedova ili nana).

Što se tiče druge skupine u nju spadaju iste skupine koje su zabranjene po krvi, zbog riječi Poslanika, s.a.v.s.: “Zabranjeno je po mlijeku sve sto je zabranjeno po krvi.” (Muslim).

Što se tiče treće skupine u nju spadaju: Otac muža (svekar) i sva uzlazna loza (djedovi muža), sinovi muža (pastorčad) i sva silazna loza (sin pastorka, sin njegovog sina itd.), muž kćerke (zet) ili muž unuke ili unukine unuke itd., i oćuh koji je imao odnos sa majkom od pastorke i sva silazna loza pastorkinih potomaka (njene kćerke i kćerkine kćerke itd.).

Dakle, ove skupine muškaraca su trajni mahremi. Muslimanki je dozvoljeno da sa njima putuje, da se osami, da se rukuje, da pred njima otkrije dijelove tijela koji se peru i potiru pri abdestu ili malo više od toga. Što se tiče drugih skupina, kao: djeverovi, zetovi (muževi sestara), djeca od amidže, djeca od dajdže, djeca od tetke (bilo da se radi o očevoj ili majčinoj strani) itd., ne smatraju se mahremima, već strancima, po konsenzusu islamskih učenjaka. Ono što je ustaljeno u mnogim podnebljima da se ove skupine, također, smatraju mahremima, pri čemu se čine brojne greške i harami, nema nikakve osnove u vjerskim izvorima.

Es-Selamu alejkum!

odgovorio Mr. Safet Kuduzović (20.06.2005)
Odgovori
#2
Pitanje

 

Esselamu alejkum!

1. Šta se sve podrazumjeva pod pojmom mahrem i koji su propisi vezani pogledu toga?

2. Koliki je obim dopuštenosti otkrivanja avreta, mislim na rodbinski obim naravno?


Odgovor


1. Mahrem je muška osoba s kojom postoji trajna zapreka sklapanja braka, poput sina i njegovih muških potomaka, oca, djeda, brata i njegovih muških potomaka, amidže, dajidže. Dozvoljeno je ženi da putuje s tim osobama, da se osami s njima, da otkrije dio tijela koji je za druge, izuzev muža, avret.
2. Ženi je dozvoljeno da otkrije pred mahremom dio tijela koji obično ne izaziva požudu, poput kose, vrata, ruku do lakata, dijelom nogu oko članka i sl.
Odgovori
#3
PITANJE: Esselamu alejkum.
Moram priznati da na Balkanu tj. muslimanima sa balkana nije objašnjeno od strane hodža ili muftija šerijatski propis mahrema u potpunosti,
hvala uzvišenom Allahu da On upućuje na pravi put koga on hoće . Hamdulilah da sam upravo saznao granice mahrema jer sam do skoro bio i zabludi. Ali mi nije jasno jedno: – DA LI MENI POSTAJE MAHREM ILI SME DA IZLAZI PREDA MNOM ŽENA KOJA PRISTANE DA UZME MOJE DETE NA DOJENJE ILI PAK POSTAJE MAHREM SAMO MOM DETETU TJ. MAJKA PO MLIJEKU
Allah aze we dzel da vas nagradi svakim hajrom.

ODGOVOR: Alejkumusselam.

Pod mahremom se podrazumijevaju muške punoljetne osobe u odnosu prema nekoj ženi muslimanki pred kojima je njoj dozvoljeno sljedeće:

– da se otkrije kao što se otkriva pred ženama (tj. nije obavezna da pred njima nosi hidžab i maramu),

– da se sa njima osami jer im je zabranjeno da je ožene (zbog rodbinske i taštinske veze i veze po miljeku) za sva vremena (ovo se ne odnosi na muža),

– da putuje sa njima na udaljenosti na kojoj se krati i spaja namaz i koriste druge olakšice putovanja, … i tome slično.

U svemu ovome se muž kao mahrem posebno izdvaja jer mu je njegova žena kojoj je on najbliži mahrem halal u postelji.
U mahreme neke žene spadaju: njen muž (ako je udata) i svi oni kojima je zabranjeno oženiti tu ženu za sva vremena zbog rodbinskih veza po porijeklu, rodbinstva po mlijeku i veze taštinstva.

MAHREMI PO RODBINSKIM VEZAMA PO PORIJEKLU SU:

1- OTAC, DJEDOVI I PRADJEDOVI (pa naviše) svejedno bili sa očeve ili majčine strane.

2- SINOVI, UNUCI I PRAUNUCI (pa naniže) od sinova i kćerki.

3- BRAĆA, svejedno bili i po ocu i po majci ili (POLUBRAT) samo po ocu ili samo po majci.

4- SINOVI BRAĆE I SINOVI SESTARA, svejedno bili braća i sestre i po ocu i po majci ili (SINOVI polubraće) samo po ocu ili (SINOVI polusestara) samo po majci.
– AMIDŽE, svejedno bili po ocu i po majci ili (POLUAMIDŽE) samo po ocu ili samo po majci.

5- DAJDŽE, svejedno bili po ocu i po majci ili (POLUDAJDŽE) samo po ocu ili samo po majci.

MAHREMI PO MLIJEKU su kao i mahremi po rodbinskim vezama, na primjer: sin po mlijeku je mahrem svojoj majci po mlijeku, njenim sestrama (tj. njegovim tetkama po mlijeku), njenim kćerkama (tj. njegovim sestrama po mlijeku) i njenoj majci (tj. njegovoj nani po mlijeku). A majci po miljeku nije mahrem otac djeteta po krvi.

A mahremi po taštinstvu su: otac muža (svekar), sin muža (pastorak), muž kćerke (zet) i muž njene majke (očuh).

MAHREMI PO TAŠTINSTVU su:

1- SINOVI MUŽA (PASTORCI) I UNUCI MUŽA (pa naniže), svejedno bili (unuci) od muške ili ženske djece muža.

2- OTAC MUŽA (SVEKAR) I DJEDOVI MUŽA (pa naviše), svejedno bili (djedovi) sa strane oca ili majke muža.

3- MUŽEVI KĆERKI, MUŽEVI UNUKA I MUŽEVI PRAUNUKA

4- MUŽ MAJKE pod uslovom da joj je prišao u postelji nakon sklapanja braka, a ako ju je pustio prije prilaska u postelji onda joj nije mahrem (En-Nisa, 23).

Žena koja nema nikog od gore spomenutih smatara se da nema mahrema.

Prema tome, žena ne može biti mahrem muškarcu niti bilo kojoj drugoj ženi nego mahrem može biti samo muškarac nekoj ženi shodno kako je gore pojašnjeno. A to znači, da žena koja zadoji tvoje dijete i postane mu majka po mlijeku ti (otac djeteta po krvi) njoj nisi mahrem nego je tvoj sin kojeg je podojila njen mahrem i mahrem njenih kćerki, sestara i njene majke. Ve billahi tevfik.
Odgovori


Verovatno Povezane Teme…
Tema Autor Odgovora Pregleda Poslednja Poruka
Question Da li je masturbacija tj. onanisanje dozvoljeno u islamu ? Media 7 411 28-10-2022.14:49
Poslednja Poruka: Media
Question Tko su alimi u islamu? Media 0 164 27-10-2022.23:21
Poslednja Poruka: Media

Skoči na Forum: