Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Šta znači sredina u vjeri?
#1
Question 
Srednji put u vjeri znači da čovjek ne pretjera u vjeri pa tako pređe Allahove, subhanehu ve te'ala, granice, dok sa druge strane znači da čovjek ne popusti u vjeri, toliko da ne izvršava ono što je Allah naredio i što je od sunneta.

Srednji put je da se čvrsto pridržavaš sunneta Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, pretjerivanje je prelaženje preko sunneta a popuštanje je njegovo nepraktikovanje.

Primjer: ako jedan čovjek kaže klanjat ću čitavu noć i neću uopšte spavati jer je noćni namaz od jačih ibadeta, tako da želim oživjeti noćni namaz.

O njemu kažemo da je pretjerao u vjeri i da nimalo nije u pravu.

Tipičan primjer se dogodio i u vrijeme Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, kada su se troje ljudi sakupili i rekli: ‘”Ja ću klanjati cijelu noć”, drugi je rekao: “Ja ću postiti svakog dana”, a treći je rekao: “Ja se nikada neću ženiti”.

Kad je ova vijest doprla do Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, rekao je: “Šta je s ovim ljudima koji govore to i to? Ja postim i mrsim, klanjam noću i spavam, a i ženim se, svako ko se udalji od mog sunneta nije od nas”. (Buhari 6101, Muslim 1401).

Ti ljudi su dakle pretjerali u vjeri pa ih je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, ukorio zbog nepridržavanja njegovog sunneta, sunneta u kome se posti i mrsi, u kome se klanja noćni namaz a i spava i u kome se čovjek ženi.

A što se tiče slabosti – ona se događa kad čovjek kaže: ”Ja nemam potrebe za dobrovoljne stvari, izvršavam samo farzove. On je dakle manjkav (popustljiv) u vjeri.”

Dok na srednjem putu je onaj koji hoda stazom Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem i pravednih halifa.

Drugi primjer – Pred grješnikom stoje troje ljudi, jedan od njih kaže: “Ja mu neću nazvati selam, izbjegnut ću ga i neću s njim govoriti”, drugi kaže: “Ja ću ga poselamiti, nasmijati mu se, razgovarati s njim, i ugostiti ga jer je on za mene kao i svi ostali ljudi”, dok treći kaže: “Ovog grješnika mrzim zbog njegovih grijeha a volim ga radi njegovog vjerovanja, neću se udaljiti od njega osim ako primjetim da će moje udaljavanje uticati na njega pa se on popravi, ali ako moje udaljavanje utiče da on još više potone u grijesima onda ga neću ostaviti”.

Kažemo: Prvi je ekstreman pa je pretjerao, i drugi je također ekstreman ali je pretjerao na drugoj strani, dok je treći na srednjem putu.

Ovako je u svim ibadetima i ljudskim odnosima.

Ljudi su podijeljeni u tri grupe: Oni koji pretjerivaju, oni koji popuštaju i oni srednji.

Još jedan primjer – Jedan čovjek je postao rob svojoj ženi, ona ga vodi gdje god želi, a on je ne opominje ni na jedan njen grijeh, niti je navodi na dobra djela, ona mu je okupirala mozak i srce pa je postala njegova vladarka.

Dok sa druge strane imamo čovjeka koji se uzdiže, koji je arogantan prema svojoj ženi i koji se uopšte ne interesuje o njoj, čak mu ona postaje manje važnija od služavke.

A treći, koji je umjeren i na srednjem putu, sarađuje sa ženom kao što je Allah, subhanehu ve te'ala, naredio: „Oni imaju isto toliko prava kao i dužnosti, muževi imaju prednost pred njima za jedan stepen…“ (El-Bekara, 228).

Rekao je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem: ”Ne mrzi vjernik vjernicu, ako mu smeta jedna njena osobina a druga (dobra) osobina ga zadovoljava.“ (Prenosi Muslim)

Ovaj zadnji je u sredini, prvi je pretjerao a drugi je popustljiv.

Na osnovu ovog možeš uporediti djela i ostale ibadete.

Odgovorio: Šejh Muhammed Ibn Salih el-Usejmin
Odgovori


Skoči na Forum: