Ocena Teme:
  • 1 Glasov(a) - 5 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kako glasi istihara dova
#1
Rainbow 
Pitanje: Kako glasi istihara-dova i kada se ona uči?

Odgovor: Istihara-dova uči se nakon obavljenog istihara-namaza. Džabir b. Abdullah kazuje: “Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, podučavao nas je da klanjamo istihara-namaz za svaku priliku, kao što nas je podučavao i kur’anskim surama. Govorio je: ‘Kada neko od vas htjedne nešto uraditi, neka klanja dva rekata dobrovoljnog namaza, a zatim neka kaže:

اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْتَخِيرُكَ بِعِلْمِكَ وَأَسْتَقْدِرُكَ بِقُدْرَتِكَ وَأَسْأَلُكَ مِنْ فَضْلِكَ الْعَظِيمِ فَإِنَّكَ تَقْدِرُ وَلا أَقْدِرُ وَتَعْلَمُ ولا أَعْلَمُ وَأَنْتَ عَلَّامُ الْغُيُوبِ اللَّهُمَّ إِنْ كُنْتَ تَعْلَمُ أَنَّ هذا الْأَمْرَ خَيْرٌ لي في دِينِي وَمَعَاشِي وَعَاقِبَةِ أَمْرِي - أَوْ قَالَ عَاجِلِ أَمْرِي وَآجِلِهِ - فَاقْدُرْهُ لي وَيَسِّرْهُ لي ثُمَّ بَارِكْ لي فِيهِ وَإِنْ كُنْتَ تَعْلَمُ أَنَّ هذا الْأَمْرَ شَرٌّ لِي فِي دِينِي وَمَعَاشِي وَعَاقِبَةِ أَمْرِي - أَوْ قَالَ فِي عَاجِلِ أَمْرِي وَآجِلِهِ - فَاصْرِفْهُ عَنِّي وَاصْرِفْنِي عَنْهُ وَاقْدُرْ لِي الْخَيْرَ حَيْثُ كَانَ ثُمَّ أَرْضِنِي بِهِ.

Citat:“Allahumme, inni estehiruke bi ilmike ve estakdiruke bi kudretike ve eseluke min fadlikel-azim fe inneke takdiru ve la akdir, ve talemu ve la ealem, ve Ente Allamul-gujjub. Allahumme, in kunte talemu enne hazal-emre hajrun li fi dini ve meaši ve akibeti emri (ili je rekao: adžili emri ve adžilihi) fakdurhu li ve jessirhu li, summe barik li fihi. Ve in kunte talemu enne hazal-emre šerrun li fi dini ve meaši ve akibeti emri (ili je rekao: adžili emri ve adžilihi) fasrifhu anni vesrifni anhu vakdur li el-hajre hajsu kane summe erdini bihi!

Allahu moj! Molim Ti se da uz pomoć Tvoga znanja odaberem ono što je dobro. Molim da me pomogneš Svojom pomoći. Molim za Tvoju veliku milost. Ti si moćan, a ja nisam. Ti znaš (sve), a ja ne znam. Ti si poznavalac svih tajni. Allahu moj, ako znaš da će ovaj posao (ovdje se spominje razlog zbog kojeg se klanja istihara) za mene, za moju vjeru i moj život i konačnicu mog posla’ – ili je, kaže prenosilac, rekao: za moj ovozemni posao i stvar budućeg svijeta – biti dobar, pa dosudi mi ga, olakšaj mi ga, i podari mi u njemu napredak.

A ako znaš, da će ovaj posao za mene, za moju vjeru, život i konac moga posla’ – ili je, kaže prenosilac, rekao: ‘za moj ovozemni posao i stvar budućeg svijeta – biti od zla, otkloni ga od mene, a mene odvrati od njega! Dosudi mi dobro gdje god to bilo i podari mi da sam time zadovoljan!’”
Odgovori


Verovatno Povezane Teme…
Tema Autor Odgovora Pregleda Poslednja Poruka
Rainbow Kako učiti samome sebi rukju? Media 2 431 29-12-2023.20:29
Poslednja Poruka: Media
Rainbow Kako se održava svadba na pravilan način? Media 3 450 29-12-2023.20:02
Poslednja Poruka: Media
Rainbow Kako razumjeti hadise koji su naizgled oprečni Media 0 59 25-12-2023.17:50
Poslednja Poruka: Media

Skoči na Forum: