Ocena Teme:
  • 1 Glasov(a) - 5 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Život sa muslimanom
#1
Rainbow 
Pitanje:

Dobar Vam Dan,

imam jedno pitanje koje me jako muci, trazila sam po internetu ali nisam nasla pravi odgovor i nazalost na poznajem osobno nikoga tko je u istoj istuaciji kao i ja.

Radi se o sljijedecem: ja volim jednog muslimana isto kao i on u mene. Ja sam sada jos u braku, ali je rastaja vec na putu. Imam dvoje djece iz tog braka i krscanka sam (evangelisch – evangelicka vjera). Da li ja moram pristupiti islamu da bi se smjela udati za njega? I da li je to po islamu grijeh, sto imam djecu iz prvog braka? Da li ce oni biti neznam, nekako manje vrijedni od djece koja se rode za vrijeme braka sa muslimanom?

Znam da su pitanja mozda malo cudna, ali cijelu smo noc o tome pricali i on mi je rekao da se prvo sama raspitam kakav stav imaju zene u islamu?

Rekao mi je da se sada nalazi u ognjistu, jer me voli i u mene je zaljubljen, znao je od pocetka da sam u braku (odnosno da se razvodim) i da imam vec dvoje djece, i da zeli u drugom svijetu samnom zivjeti.

Da li mi tu mozete pomoci, sto to sve znaci? Ja ga ne bi zeljela izgubiti, jer se stvarno volimo. Ali htjela bih ga u svemu tome podrzati ali isto tako znati sto me sve ceka, jer misljenja su jako jako razlicita sto se islama tice.

Puno Vam hvala unaprijed na odgovoru.

Odgovor:

Svaki dan je dobar jer je od Boga Jednoga,uz mir koji u sebi nosi znaj da ti je iskreni drug.

1.Po islamskome ucenju na prvome mjestu treba da znas da je dozvoljeno muslimanu da ozeni zenu koja je sljedbenik(u pravom smislu te rijeci) nebeskih obajava od ranije I izjasnjava se djelima I rijecima kao vjernica. Uz napomenu da ne smijes uslovljavati buducem muzu da predje na krscansktvo,jer je islam dokinuo sve objave prije objavljene.

2. Ti moras da rijesis svoj status sa prvim muzem, I da po islamskome ucenju budes kod njega 3 mjesecna pranja,kako bi nakon rastave brake utvrdilo se da li si u drugome stanju ili ne.Nakon tog perioda mozes se udati.

3. Moras znati da ako je neko samo imenom na papiru musliman,to ne mora da znaci da je on shvatio propise svoje vjere u potpunosti I da iste primjenjuje u svome zivotu.

4. Najprije mora doticni da bude I rijecima I djelom istinski vjernik u Jednoga Boga,pa tek onda bi insan mogao da ima neki vid garancije da ce se u privatnome zivotu vladati po Bozanskim smjernicama.

5. Status djece iz prvoga braka je jednak statusu djece koja bi trebala da se u buducnosti Bozijom voljom rode,jer su roditelji prvenstveno ti koji u tom pogledu prave razlike I vise gotive jednu djecu nad drugom cak I u brakovima u kojima nije doslo do rastave braka.

6. U vjeru islam niko se ne smije silom nagoniti,ali kada insan dobrovoljno odluci da slijedi kuranske smjernice I prihvati Allaha kao Tvorca svega sto postoji,onda se u okvirima islama ne moze ponasati kako zeli nego kako naredjuje I definise. Tako da kada bi sama uvidjela ljepote islama I svu zastitu I prava koja pruza zeni u islamu,uvidjela bi da na kraju jos na ovom prolaznome svijetu mozes postici srecu uspjeh I zadovoljstvo a na Buducem vjecnom svijetu,koji se zove Ahiret nagradu I vjecno uzivanje. Izbor je licno tvoj I slijedjenjem jedinog ispravnoga puta samo sebi pomazemo,jer Bog je neovisan o nasim djelima.On je Vjecno Zivi koji ne umire.

7. Zamolio bih te da najprije upoznas ljepote islama I sve ono sto pruza I nudi covjeku za trunku pokornosti I poslusnosti. Ne dozvoli da te razlicito tumacenje ili nesuglasice medju muslimanima navedu da imas ruzno misljenje o islamu I Allahu kao njegovom Kreatoru.

8. Islam je cist I zauvijek ce ostati takav od djela koja su kreirali ljudi,pa zele svoju nemoc I ogranicenost da pripisu Bogu.

9. Znaj da se svi ljudi radjaju u prirodnoj vjeri islamu, ali roditelji budu uzrokom da dijete postane krscanin, zidov ili vatropoklonik.

10. Od ljubavi se ne moze zivjeti. Nemoj da nasjednes na slatkorjecivoga neradnika, pa da na kraju steknes ruzan dojam o vecini muslimana.

11. Imas puno pravo da se raspitas ko je kakav je kakvi su mu planovi I vizije za buducnost, da li ce moci nositi breme porodicnoga zivota,da li je u dovoljnoj mjeri svjestan koliku odgovornost I breme zeli na svoja ledja natovariti???

12. Kada sve navedeno izvagas I cvrsto odlucite da zivite zajedno,onda cemo ti postirati tekstove o nacinu I ophodjenju bracnih drugova u braku

Zahvaljujem na interesovanju o vjeri islamu I do slijedeceg dopisa mnogo srece I usjeha u zivotu vam zelim!

prof. Jasmin Djanan!
Odgovori


Skoči na Forum: