Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Strah od džinna
#1
Question 
PITANJE: Esselamu alejkum. Imam po noći pred spavanje nekih strah od duhova ili džinova, kako da se toga riješim? Hvala unaprijed na izdvojenom vremenu.

• ODGOVOR: Alejkumu selam,

Bismillah, neka je sva zahvala i hvala Uzvišenom Allahu, subhanehu we te’ala, salavat i selam na Allahovog Poslanika, sallallahu ‘alejhi we sellem, njegovu časnu porodicu, plemenite ashabe i sve one koji ga slijede do Sudnjeg dana, a zatim:

U osnovi, gledajući sa jedne strane džinni su bića koja imaju neke sposobnosti veće od ljudi, odnosno, Allah, subhanehu we te’ala, im je dao mogućnosti koje nije dao ljudima, kao što su: velika brzina kretanja, mijenjanje oblika, opsjedanje stvari i druge, mogli bi da kažemo da su džinni puno jači od ljudi i da bi se ustvari ljudi trebali pored takvih njihovih osobina njih i bojati. Međutim, nije tako.

Šejtanov jekin (ubjeđenje) i šejtanova snaga su puno slabiji od ljudske, a dokaz za to je kur’ansko pravilo koje glasi: “Zato se borite protiv šejtanovih štićenika, jer je šejtanovo lukavstvo zaista slabo.“ (An-Nisa, 76)

Radi lakšeg poređenja kad je u pitanju snaga džinna (šejtana) i snaga čovjeka (vjernika), dovoljno je kazati da je on poput malog djeteta koji ti se dere i vrišti u lice, zaskače te okolo i pokušava da te obori na zemlju i onda ga ti jednom rukom uzmeš i onesposobiš. Ali, da bi se nas džinn ili šejtan bojao, moramo imati oružje od kojeg će se on bojati i od kojeg uvijek strada uz Allahovu pomoć. To oružje su: namaz, zikr svakodnevni, a posebno jutarnji i večernji, učenje i slušanje Kur’ana, poslušnost roditeljima, sadaka, dobrovoljni post, noćni namaz i drugi ibadeti.

Duhovi kao duhovi ne postoje, ustvari postoje dvije vrste nevidljivih bića, to su meleki i džinni (šejtani). Vjerovatno strah pred spavanje, ako nije psihičke prirode, dolazi od džinna i njihovog prisustva. Šta zadnje uradite prije nego odete na spavanje? Da li ste klanjali jaciju namaz, a prije nje akšam? Da li pred spavanje proučite zikr kojeg je učio Poslanik, sallallahu ‘alejhi we sellem? Ako navedeno ne radite, vi ste veoma lahak plijen onima koji su tu u vašoj sobi. Morate se trgnuti, vratiti vjeri i zatražiti pomoć od Onoga koji je Apsolutni Gospodar i Stvoritelj ljudi, džinna i svega postojećeg.
Odgovori
#2
Es selamu alejkum we rahmetullahi we berekatuhu.

Strah je nemir i bol kojeg čovjek osjeća u srcu radi onog što očekuje da će se naknadno desiti.

 Strah od Allaha, dželle šanuh, je jedan od najuzvišenijih ibadeta koje rob mora usmjeriti svome Gospodaru, i to je jedan od temelja, uz ljubav i nadu, na kojem se zasniva svaki ibadet.

Allahovi poslanici, alejhimus-selam, najviše su se bojali Allaha, Uzvišenog, od svih ljudi. Manjkavost straha od Allaha, dželle šanuh, je dokaz da rob nije dovoljno spoznao Allahovu veličanstvenost i uzvišenost.

 Strah se dijeli na tri vrste:

Prva: Strah od Uzvišenog Allaha i Njegove kazne, jer su čovjekov život i sudbina u Allahovim rukama. On, azze ve dželle, je taj koji mu daje opskrbu, sigurnost, postojanje i dr., i ako mu On to uskrati, niko drugi nije u stanju da mu to nadomjesti. Kada bi čovjek strahovao od nekoga drugog mimo Allaha ovim strahom počinio bi veliki širk.

Druga: Da čovjek ostavi ono što mu je Allah, dželle šanuh, naredio iz straha od nekoga od ljudi, kao npr. da ostavi namaz u džematu, koji mu je naređen, bojeći se da ga direktor firme ne otpusti s posla i sl., iako se boji Allaha, ali radi žudnje za dunjalučkom koristi ostavi nešto što mu je Allah naredio. Ova vrsta straha je strogo zabranjena i onaj kod koga se nađe je počinio mali širk, koji umanjuje ispravnost njegovog vjerovanja.

Treća: Prirodni strah čovjeka od onoga što ga plaši, kao npr. strah od divljih zvijeri, smrti, bolesti, vatre i sl. Za ovu vrstu straha čovjek neće biti odgovoran, zato što je to urođena pojava kod svih ljudi.

Čovjeka je u biti strah onoga što mu je nepoznato, pogotovo ako to nepoznato potpada u ono što čulima nije dokučivo, naročito ako se radi o nečemu o čemu je, iz saznanja, stekao dojam da je opasno.

Medjutim, džinna bi se trebali plašiti samo ukoliko čovjek pri sebi nema ispravnog vjerovanja, niti praktikovanja vjerskih propisa.

U tom slučaju smo im laka meta, za poigravanje, zastrašivanje, navodjenje na ružna djela i misli a sve sa ciljem tvog ulaska u džehenem (pakao).

Jer, džinni (nevjernici/šejtani) su čovjekovi neprijatelji od kako je stvoren pa sve do Sudnjeg dana, zbog šejtanove spletke su Adem alejhi selam i njegova žena izvedeni iz dženneta, i njegov najbitniji zadatak, pored svih spletki, je da čovjeku obezbijedi džehenem kao vječno boravište, što potvrdjuju i ajeti:

”E tako mi dostojanstva Tvoga,“ – reče(šejtan) – ”sigurno ću ih sve na stranputicu navesti, osim Tvojih među njima robova iskrenih!” 

(Prijevod značenja Sad, 82 – 83)

 ”…pa ću im i sprijeda, i straga, i zdesna, i slijeva prilaziti, i Ti ćeš ustanoviti da većina njih neće zahvalna biti!” 

(prijevod značenja El-A’raf, 17), 

A Uzvišeni mu reče: “Izlazi iz njega, pokuđen i ponižen!” – reče On. “Tobom i svima onima koji se budu povodili za tobom doista ću Džehennem napuniti!” 

(prijevod značenja El-A’raf, 18.) 

Takodje, Uzvišeni je rekao:

 „Onome ko se bude slijepim pravio da ne bi Milostivog spominjao, Mi ćemo šejtana natovariti, pa će mu on nerazdvojni drug postati“

(prijevod značenja Zuhruf, 36.)

Stoga- nije ni čudo što oni koji pri sebi nemaju istinskog imana, niti praktikuju vjeru doživljavaju razna uznemiravanja i zastrašivanja pa tako vide razne „aveti“, doživljavaju halucinacije prilikom koji im se obraćaju mrtvi, dozivaju ih ili vuku sebi, potom su tu i slučajevi fizičkog napastvovanja od strane džinna nevjernika bilo direktno ili tako što vide nepomične stvari pokretnim.

Takodje, znam za slučajeve nastanka iznenadnih, bezrazložnih požara u stanovima su, čujanje teških udara po krovu ili zidovima kuće a skoro čuh za slučaj mladića koji se u alkoholisanom stanju kasno noću susreo sa „crnom prikazom“ i nakon toga je izgubio razum a o susretu sa džinnom je obavijestio druge nakon što mu je učena šerijatska rukja.

Sve ovo što sam opisala nije scenario horor filma već scenario stvaranog života mnogih ljudi kojima je jedna stvar zajednička- ONI SU DžINNIMA IGRA I ZABAVA JER U NJIMA NEMA ISPRAVNOG VJEROVANJA.

Baš kao što je Uzvišeni rekao u prethodno citiranom ajetu ŠEJTAN IM POSTAJE NERAZDVOJNI DRUG.

Onaj koji živi daleko od Allahovog zadovoljstva prepušten je nasilniku, jer nevjerovanjem sam sebi nasilje čini.

Takav živi u strahu od džinna (šejtana) jer pri sebi nema straha od Gospodara džinna i ljudi i takvome ,itekako, džinni mogu nanijeti raznorazne štete, nelagodnosti, traume, bolesti i slično, a sve sa Allahovom dozvolom, zbog njihovog nevjerovanja.

Dok, sa druge strane džinni napasnici se plaše vjernika.

Oni strepe od onog koji se Allahu pokorava, klone ga se i bježe od njega, jer znaju da vjernik pri sebi ima cio arsenal oružja kojim ih može poraziti, pa čak i ubiti.

Svima nama je poznat primjer Omera r.a. od kog je šejtan glavom bez obzira bježao i toliki strah osjećao da kada bi vidio da Omer r.a. ide jednim putem, šejtan bi skrenuo svoju putanju i otišao drugim putem.

To je bio samo zbog čvrstog vjerovanja i stabilnosti na istom, a koje je Uzvišeni Allah usadio u srce Omera r.a.

Vjernik zaista jeste podučen i zna kako će sebe, svoju kuću, djecu i sve ostalo zaštititi od džinna, i njihov uticaj čak i kada je ciljani sihr u pitanju- svesti na minimum.

Naravno, u svemu pomenutom smo govorili sa stanovišta većine, a uvijek postoje izuzeci koji se dešavaju Allahovom voljom i odredjenjem.

Molim Allaha da nas uputi i da u naša srca usadi i učvrsti istinsku bogobojaznost i poniznost. Amin.

Marina Paljušević
Odgovori
#3
Strah od džina, prikaza i slično ima dva stanja i oblika.

Esselamu alejkum. Da vas pitam ako možete da mi pomognete. Ovako ja vjerujem u nevidljiva bića tj. Džinne i dok sam bio manji 5-6 razred gledao sam po internetu posljedice toga i kako se ljudima prekaze sad neznam dali je to istina ali ja u to vjerujem i od tad se nekako plasim gledao sam i filmove sto govore da je po istini kao Paranormal Activity, Opsjednuti i jos neke i stvarno me strah neka me jeza hvata kad na to mislim.

Imam dobri drugova sto se stalno druzim sa njima ii kako da kazem kad god smo zajednom pricamo o tome a i cuo sam neki prica sto se tako prekaze bas mi je i zet pricao njemu sto se prekazalo u stanu dok je zivio i nena mi je pricala kad su izbjegli iz srebrenice 1995 pa otisli u sarajevo u neku kucu i tu se prekazivalo to me stvarno jako zanima te price i to sto se desava al plasim se tog e sad ne mogu ni sam sebe da skontam cesto se vracam jako kasno kuci a imam tek 16 godina i uvijek znaci bas uvijek kad hodam sam po noci mislim na to da

se nece sta prekazat i idem idem i dodje mi da vrisnem sto jace mogu ali se suzdrzim i stalno se okrecem iza sebe gledam imali sta i u nekim trenutcima mi dodje da pocnem trcat da bjezim al nema nista a drugu noc kad idem ne plasim se uopste nekako me ko i ne zanima i to mi se stalno desava jednu noc se plasim drugu me ko i ne zanima i jedan jaran mi je preporucio da preslusam rukiju preslusao sam al u nekim trenutcima me obuzima neki strah jezim se čitav puno ljudi mi je reklo da idem kod koga da mi salije stravu ali ja ne znam jel

grijesim ili sta al ja ne vjerujem u to sto saljevaju stravu… ako mozete sto prije mi odgovorite jer plasim se stvarno sve mislim da se i meni nece prekazat :/ spavam sa upaljenim svjetlom u sobi kad na to pomislim najezim se. Eto ako mozete sto prije da mi odgovorite. Hvala….
Odgovori
#4
Odgovor: Alejkumusselam.
Strah od džina, prikaza i slično ima dva stanja i oblika.

Prvi – da strahuje od njihovog uznemiravanja prirodnim strahom, poput straha od neprijatelja u ljudskom liku ili straha od zvijeri i slično tome. Ovaj strah je prirodan kod ljudi pa s toga čovjek nije griješan zbog njega sve dok ga taj strah ne odvede da uradi nešto što je haram. Taj strah se treba otklanjati onim što je propisano za to poput zikra, dove, oslanca na Allaha, a Allah je dovoljan onome ko se osloni na Njega, subhanehu ve te'ala, Zaštitnik onome ko kod Njega traži zaštitu.

– da strahuje od džina kao što strahuje od Allaha ili još više. Ovaj strah je širk i vadžib (obaveza) je čovjeku da ga ostavi i da se oslanja na Allaha, subhanehu, i da kod Njega traži utočište. Jer oni (džini) mu zaista ne mogu naštetiti.

Ako se neko puno boji džina i priviđa mu se u liku čovjeka koji dolazi iz tamnog mjesta iz ćoškova kuće i slično, onda je najvjerovatnije da je u pitanju vrsta sihra koji se zove sihr priviđanja. Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je bio pogođen ovom vrstom sihra tako da mu se priviđalo da je uradio neke stvari a nije ih uradio. Međutim, Allah, subhanehu ve te'ala, ga je izliječio svojom moći i poslao mu dva meleka koji su ga obavijestili da je opsihiren, ko ga je opsihirio, kako ga je opsihirio i gdje se nalazi taj sihr.

U tom slučaju treba da traži utočište kod Allaha, subhanehu vete'ala, prije bilo čega drugog. Da Mu se obraća u dovama a On je Onaj ko se odaziva onome ko je u nevolji i koji otklanja nevolju, i koji olakšava tugu i brigu, subhaneh. Zatim je na toj osobi da što više zikri i uči Allahovu Knjigu sa razmišljanjem i skrušenošću jer je u tome siguran lijek za ono što je u prsima, i za otklanjanje brige, tuge, straha i tjeskobe. Kaže Allah, subhanehu ve te'ala: “Mi objavljujemo u Kur'anu ono što je lijek i milost vjernicima” (El-Isra’, 82) i kaže: “Reci: On je vjernicima upustvo i lijek” (Fusilet, 44), i kaže: “O ljudi, već vam je stigla poruka od Gospodara vašeg i lijek za vaša srca i upustvo i milost vjernicima” (Junus, 57), i kaže Uzvišeni: “One koji vjeruju i čija se srca kad se Allah pomene smiruju, a srca se doista, kad se Allah pomene smiruju” (Er-R'ad, 28).

Došlo je u vjerodostojnom hadisu kojeg bilježi Ahmed da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Neće nekoga zadesiti briga i tuga pa kaže: ALLAHUMME INNI ABDUKE VEBNU ABDIKE VEBNU EMETIKE, NASIJETI BIJEDIKE, MADIN FI HUKMIKE, ADLUN FI KADAIKE, ES'ELUKE BI KULLI ISMIN HUVE LEKE SEMMEJTE BIHI NEFSEKE, EV ALEMTEHU EHADEN MIN HALKIKE, EV ENZELTEHU FI KITABIKE, EV ISTE'SERTE BIHI FI ILMIL-GAJBI INDEKE, EN TEDŽ'ALUL-KUR'ANE REBI'A KALBI, VE NURE SADRI, VE DŽELAE HUZNI VE ZEHABE HEMMI, a da Allah neće otkloniti njegovu tugu i brigu i da ih neće zamijeniti izlazom i olakšanjem.

Pa je rečeno: O Allahov Poslaniče, hoćemo li je naučiti? Pa je rekao, sallallahu alejhi ve sellem: “Naravno, onaj ko je čuje treba da je nauči”. Pa ako i nakon toga nastavi osjećati njihovo prisustvo nema smetnje da ode kod nekoga u čiju vjeru i bogobojaznost ima povjerenja a koji je od onih koji znaju da uče šerijatsku rukju da se liječi kod njega.

Prema tome, ne treba da se plašiš džina, prikaza i slično, nego postupi kako je gore opisano a shodno tvom stanju. Takođe, treba da znaš da je vjerovanje u postojanje džina i šejtana, onako kako je to opisano u Kur'anu i Sunnetu, sastavni dio imana i vjernik ne može biti vjernik a da u to ne vjeruje. Odlazak kod onih koji saljevaju strave nije dozvoljen jer taj način liječenja od straha je dio paganskog nasljeđa i nema uporišta u Šerijatu niti je medicinski a niti praktično dokazano. Ve billahi tevfik.
Odgovori


Verovatno Povezane Teme…
Tema Autor Odgovora Pregleda Poslednja Poruka
Rainbow Strah od kufra, širka Media 2 316 06-02-2023.17:09
Poslednja Poruka: Media

Skoči na Forum: