Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Post trećeg dana kurban-bajrama
#1
Rainbow 
Uobičajio sam postiti četvrtkom, ove godine se desilo da četvrtak bude 12. zulhidže tj. treći dan kurban bajrama, ja sam taj dan postio a kasnije sam čuo da nije dozvoljeno postiti onih dana kada hadžije borave na Mini, tj. četiri dana kurban bajrama. Da li uistinu nije dozvoljeno postiti sve te dane, ili je zabranjeno postiti samo prvi dan?

Bajram je islamski blagdan u kojem muslimani zahvaljuju Allahu na tome što su upotpunili veliki ibadet; jer ramazanski bajram dolazi nakon mjeseca posta, a kurban bajram dolazi nakon Arefata i najboljih dana u godini, tj. prve trećine zul-hidžeta. U danima bajrama muslimani se vesele, raduju, jedu i piju. Postiti prvi dan ramazanskog i kurbanskog bajrama haram je konsenzusom islamskih učenjaka. Ebu Seid el-Hudri, radijallahu anhu, kaže: „Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, zabranio je post na dan ramazanskog i kurbanskog bajrama.“ (Buharija) Omer, radijallahu anhu, govorio je:

„Dva dana vam je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, zabranio da ih postite: dan ramazanskog bajrama kada okončate mjesec posta i dan kada jedete vaše kurbane.“ (Muslim) Također je haram postiti dane Tešrika, a to su tri dana nakon prvog dana kurban bajrama, tj. 11, 12 i 13 zul-hidže, kada hadžije borave na Mini. Na to ukazuju riječi Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem: „Dani Tešrika su dani jela, pića i spominjanja Allaha.“ (Muslim) Ebu Murre kazuje kako je jedne prilike s Abdullahom b. Amrom ušao kod njegovog oca Amra b. el-Asa, radijallahu anhu. On im je iznio jelo i kazao: „Jedi!“ „Ja postim“, odgovorio je Murra, a Amr mu reče: „Jedi! Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, zabranio nam je da u ovim danima postimo.“ Prenosilac ovog hadisa kaže: “To su bili dani Kurban-bajrama.” (Ebu Davud. Hadis je sahih po ocjeni šejha Albanija.) Dane Tešrika, iznimno je dozvoljeno postiti hadžiji, koji obavlja vrstu hadža u kojoj je dužnost prinijeti žrtvu i zaklati hedj, a on to nije u stanju.

Kaže Svevišnji Allah: „Kada budete slobodni, obavite umru do hadža i zakoljite kurban do koga možete lahko doći. A onaj ko ga ne nađe neka posti tri dana u danima hadža, i sedam dana po povratku – to jest punih deset dana.“ (El-Bekara, 196) Ta tri dana koja se za vrijeme hadža poste, mogu se postiti u danima Tešrika. Aiša i Abdullah b. Omer, radijallahu anhum, govorili su: „U danima Tešrika nikom nije bilo dozvoljeno postiti, osim onom ko nije u stanju prinijeti žrtvu (hedj).“ (Buharija) (Pogledati: Muhammed b. Salih el-Munedžid, El-Islamu sualun ve dževab, br. 42106.)

Ko bude postio dane Tešrika ne znajući za zabranu, a iz želje da posti dobrovoljni post, nije griješan, a za svoj nijet ima nagradu. Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, govorio je: „Allah Uzvišeni vam je oprostio troje: grešku, zaborav i ono na što budete prisiljeni.“ (Sunenu Seid, b. Mensur, br. 1145.) Svevišnji Allah najbolje zna.
Odgovori


Verovatno Povezane Teme…
Tema Autor Odgovora Pregleda Poslednja Poruka
Rainbow Post drugog dana Bajrama Media 0 323 29-12-2023.20:16
Poslednja Poruka: Media
Rainbow Slanje novca da se kurban zakolje Media 0 299 29-12-2023.19:58
Poslednja Poruka: Media
Question Kako propisno zaklati kurban Media 6 353 04-03-2023.17:42
Poslednja Poruka: Media

Skoči na Forum: