Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Učenje Kur’ana mrtvima za pare
#1
Question 
Selam alejkum!

Kod nas je obicaj da hodze uce sedmine, ceteresnice, godisnjice, jasine i hatme umrlim i da to naplacuju, pa me interesuje dali je po islamu dozvoljeno uciti ove stvari i dali je dozvoljeno to naplacivati?

Odgovor :

Esselamu alejkum wer. web. !

Hvala Allahu i neka je salavat i selam na poslijednjeg Allahovog poslanika Muhammeda s.a.v.s. Mi muslimani postujemo tradiciju na kojoj je bio nas poslanik i njegovi ashabi, pa ako se nasa tradicija uklapa u vec spomenutu takvu tradiciju onda je pozdravljamo i podrzavamo, a ako se ne uklapa onda tu stajemo i trazimo dokaz dali su to radili prvi muslimani, ako nadjemo da su oni radili onda i mi radimo, ako ne nadjemo onda to odbacujemo.

Kod ovog pitanja imamo dva serijatska prekrsaja:

1. naplacivanje ibadeta

2. cinjenje novotarija u vjeri

Kada posmatramo ova dva prekrsaja ne znamo koji je za vjeru opasniji, jer ciniti ibadete sa nijetom neceg drugog osim Allahova lica je sirk (pripisivanje Allahu druga). A uvoditi novotariju u vjeri, ili je podrzavati, je cin zlocina kao da se hoce kazati kako nas Poslanik saws nije prenio dobro ili potpuno ovu vjeru, kao sto su govorile prve generacije muslimana za onog koji dodaje ili oduzima nesto od ove vjere.

Zbog toga ova vjera nas poziva da budemo kao muslimani svi na jednim obicajima to jest tradiciji naseg poslanika i prvih generacija. Molim Allaha da nam osladi sunnet naseg poslanika s.a.v.s. i da na tome potrosimo ostatak naseg zivota na ovom prolaznom svijetu. Amin!

Da naspomenem da ima dio uleme, koji smatraju da je dozvoljeno da rodbina umrlog moze uciti Kur’an za svoje umrle, ali isto tako da ne smiju uzimati nikakvu nadoknadu, ako bi im drugi clanovi iz familije nudili.
Odgovori


Verovatno Povezane Teme…
Tema Autor Odgovora Pregleda Poslednja Poruka
Question Učenje za umrle Media 1 269 03-03-2023.18:46
Poslednja Poruka: Media
Question Učenje kunut dove Media 0 169 08-12-2022.13:41
Poslednja Poruka: Media
Rainbow Učenje Kur’ana sa mobitela u vrijeme hajza Media 0 427 17-11-2022.09:07
Poslednja Poruka: Media

Skoči na Forum: