Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Da li se uči Fatiha na dženaza namazu ?
#1
Question 
Es-Selamu alejkum!

Učenje El-Fatihe na dženaza namazu je legitimno i ispravno. Talha b. Abdullah b. Avf kaže: “Klanjao sam sa Ibn-Abbasom dženazu-namaz, pa je proučio El-Fatihu i rekao: ‘Neka znaju da je učenje El-Fatihe sunnet.'” (Buhari). Na osnovu ove predaje imam Buhari je naslovio poglavlje: “Učenje El-Fatihe na dženazi.”Poznati ashab Ebu-Umame je rekao: “Sunnet je na dženazi-namazu nakon prvog tekbira proučiti El-Fatihu u sebi.” (Nesai i Tahavavi. Imam Nevevi i Ibn-Hadžer ovu predaju smatraju ispravnom).

Citirane predaje ukazuje da je učenje El-Fatihe na dženazi sunnet, jer kada ashab kaže da je nešto od sunneta to se smatra praksom Poslanika, s.a.v.s., po mišljenju izrazite većine učenjaka islamske jurispudencije. Vidjeti: El-kifaje fi ilmir-rivaje, (str. 421); El-mustedrek, (1/510); El-medžmua, (5/191); Fethul-Bari, (3/204); Et-telhisul-habir, (3/1237); Tedribur-ravi, (1/188).Imam Šafija zapaža: “Kada ashab kaže da je nešto sunnet, onda se to odnosi na Sunnet Poslanika, s.a.v.s.” Vidjeti: El-umm, (1/271).

Što se tiče učenja El-Fatihe iza imama tu postoje velika razilaženja. Ispravno je mišljenje, a Allah najbolje zna, da treba uvijek učiti El-Fatihu iza imama, na svim namazima, jer se tako navodi u vjerodostojnim hadisima. O ovom pitanju je bilo opširnog govora u knjizi: Svojstva Poslanikovog, s.a.v.s., namaza od abdesta do zikra, str. 87-99 od Safeta Kuduzovića.
 
Es-Selamu alejkum!

odgovorio Mr. Safet Kuduzović (20.06.2005)
Odgovori


Verovatno Povezane Teme…
Tema Autor Odgovora Pregleda Poslednja Poruka
Question Pitanja i odgovora o namazu Media 1 212 06-01-2023.19:17
Poslednja Poruka: Media
Question Kako se klanja dženaza namaz Media 0 282 29-12-2022.22:47
Poslednja Poruka: Media
Question Da li je Poslanik kunut-dovu učio samo na vitr-namazu ? Media 0 350 28-10-2022.12:50
Poslednja Poruka: Media

Skoči na Forum: