Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
23 Al-Mu’minun Verniki
#1
Rainbow 
AL-MU'MINUN

Verniki
23:1

Resnično so že uspeli verniki,
23:2

tisti, ki so v svojih molitvah spokojno ponižni,
23:3

tisti, ki se branijo nepotrebnega ter nesmiselnega govorjenja,
23:4

tisti, ki delijo zekat,
23:5

ki varujejo svoje intimne dele (izogibajo se nečistovanju),
23:6

razen pred svojimi ženami (ali žene pred svojimi možmi) ali pred tistimi, ki so v njihovi lasti – zaradi tega resnično ne bodo grajani.
23:7

Kdor pa išče kaj drugega kot to, kar je dovoljeno (je prešuštnik) – takšni so pravi prestopniki.
23:8

In tisti, ki varujejo zaupane jim stvari in spoštujejo dane zaobljube,
23:9

in tisti, ki pazijo na (redno in vestno opravljanje) svojih molitev.
23:10

Ti so tisti, ki so pravi nasledniki,
23:11

tisti, ki bodo nasledili El Firdevs. V njem bodo ostali za vekomaj.
23:12

Že smo človeka ustvarili iz izvlečka gline,
23:13

potem smo ga kot kapljo semena postavili na varno mesto.
23:14

Potem smo iz kaplje semena ustvarili alaka, potem smo iz alaka ustvarili *mudgo*#58 #, potem smo iz mudge ustvarili kosti. Nato smo kosti obdali z mesom, nato pa smo ga ustvarili kot drugo bitje. Blagoslovljen naj je Allah, Najboljši stvarnik.
23:15

Zatem boste zagotovo umrli,
23:16

nato boste na Dan vstajenja ponovno oživljeni.
23:17

Že smo nad vami ustvarili sedem nebes, nanizanih eno nad drugo in Mi skrbno bdimo nad vsem stvarstvom.
23:18

In po meri z neba spuščamo vodo in jo ohranjamo v zemlji. In zares smo zmožni storiti, da je ne bi bilo.
23:19

Pa smo vam z njo (z vodo) ustvarili vrtove palmovcev in vinogradov; v njih imate obilo sadežev in jih uživate.
23:20

In drevo, ki raste na Sinajski gori, daje olje in namaz tistim, ki jedo.
23:21

In resnično imate v živini poduk. Dajemo vam piti pijačo, ki prihaja iz njihove notranjosti (mleko), v živini so številne koristi in z njo se hranite.
23:22

In na njih (na živalih) ter na ladjah potujete.
23:23

Že smo Noeta poslali njegovemu ljudstvu, pa je rekel: “O, ljudstvo moje! Častite le Allaha, saj nimate drugega boga razen Njega. Mar ne bi bili bogaboječi?”
23:24

Vendar so glavarji njegovega ljudstva, ki niso verovali, rekli: “On ni nič drugega kot (navaden) človek kakor vi. Želi se dvigniti nad vas. In če bi Allah hotel, bi zagotovo spustil angele. Kaj takšnega še nismo slišali od naših davnih prednikov.
23:25

On ni nič drugega kot mož, ki ga je doletela norost, zato čakajte z njim nekaj časa (imejte z njim potrpljenje).”
23:26

Rekel je (Noe): “Gospodar moj! Pomagaj mi proti njihovim trditvam, da je laž tisto, kar jim govorim.”
23:27

In razodeli smo mu: “Zgradi ladjo pod Našim očesom in po Našem navdihu, ko pa nastopi Naša odredba in privre voda iz talne peči, vkrcaj nanjo od vsake vrste po en par, samca in samico ter svojo družino, razen tistih med njimi, o katerih je že bila izrečena beseda (da so obsojeni). In ne prosi Me za tiste, ki so bili krivični do sebe (t.j. za nevernike). Ti bodo zares potopljeni.”
23:28

In ko se boš dobro namestil ti in tisti, ki so s teboj, reci: “Hvala Allahu, ki nas je rešil pred krivičnim ljudstvom.”
23:29

In reci: “Moj Gospodar! Stori, da se bom nastanil na blagoslovljenem mestu. Ti si najboljši med tistimi, ki koga nastanijo.”
23:30

Zares, v tem je poduk in resnično smo skušali ljudi.
23:31

Potem smo za njimi ustvarili druge rodove
23:32

in mednje poslali poslanca izmed njih: “Častite le Allaha, saj nimate drugega boga razen Njega. Mar ne bi bili bogaboječi?”
23:33

Glavarji njegovega naroda, ki niso verovali in so zanikali, da bodo oživljeni na onem svetu, medtem ko smo jim naklonili razkošno življenje (da bi še bolj pogreznili v greh), so rekli: “To ni nič drugega kot človek kakor vi. Jé, kar vi jeste, in pije, kar vi pijete.
23:34

Če pa se boste pokoravali človeku, ki je takšen kot vi, boste zagotovo pogubljeni.
23:35

Ali vam obljublja, da boste potem, ko boste umrli in postali zemlja ter kosti, obujeni od mrtvih?
23:36

Nikakor, nikakor! Ni možno, da bi se vam zgodilo to, kar se vam obljublja (da vas bo doletelo).
23:37

To življenje je le na tem svetu, umiramo, živimo in ne bomo ponovno oživljeni.
23:38

On ni nič drugega kot mož, ki si izmišlja laži o Allahu, in mi ne bomo verjeli vanj.”
23:39

Rekel je: “Gospodar moj! Pomagaj mi proti njihovim trditvam, da je laž, tisto kar jim govorim.”
23:40

Rekel je (Allah): “Kmalu bodo že navsezgodaj obžalovali.”
23:41

Zasluženo jih je zadel strašen krik, pa smo storili, da so postali kot rečni drobir. Daleč (od obljubljenih blagrov t.j. pogubljen) naj bo narod krivičnežev.
23:42

Potem smo za njimi ustvarili druge rodove.
23:43

Nobeno ljudstvo ne more pospešiti časa svojega pogubljenja, niti ga ne more odložiti.
23:44

Potem smo pošiljali Naše poslance enega za drugim. Vsakokrat, ko je poslanec prišel k svojemu ljudstvu, so zanj trdili, da laže, pa smo storili, da so šli ljudstvo za ljudstvom in so od njih ostale le zgodbe. Daleč (od obljubljenih blagrov t.j. pogubljeno) naj bo ljudstvo, ki ne veruje.
23:45

Nato smo poslali Mojzesa in njegovega brata z našimi čudeži in jasnimi, močnimi argumenti …
23:46

k faraonu in njegovim glavarjem, vendar jih je prevzel napuh in bili so naduti ljudje.
23:47

Rekli so: “Mar naj verjamemo možema, ki sta enaka kakor mi, medtem ko nam je njuno ljudstvo podložno?!”
23:48

Pa so za njiju trdili, da lažeta, in bili so med pogubljenimi.
23:49

Že smo Mojzesu dali Knjigo, da bi bili usmerjeni na Pravo pot.
23:50

In storili smo, da sta Marijin sin in njegova mati čudež. In dali smo jima varno zavetje na vzpetini, polno plodov in s tekočo vodo.
23:51

O, poslanci! Jejte dobre, dovoljene stvari in delajte dobra dela, saj Jaz zares vem vse, kar počnete.
23:52

In resnično je ta vaša vera ena vera, Jaz pa sem vaš Gospodar, zato bodite bogaboječi (izvršujte dane dolžnosti).
23:53

Toda oni so se glede vere razdelili med seboj, vsaka skupina od njih se veseli tega, kar ima.
23:54

Zato jih pusti še nekaj časa, da tonejo v svoji nevednosti.
23:55

Mar mislijo, da jim s tem, ko jim dajemo imetje in potomstvo …
23:56

hitimo ustreči z dobrotami? Ne, ni tako! Toda oni se tega ne zavedajo.
23:57

Resnično tisti, ki so iz strahospoštovanja do svojega Gospodarja čuječni,
23:58

… tisti, ki verujejo v ajete svojega Gospodarja,
23:59

… tisti, ki svojemu Gospodarju ne pripisujejo družabnikov,
23:60

… in tisti, ki delijo, kolikor so se namenili deliti, medtem ko njihova srca drhtijo (v strahu in upanju), ker se bodo vrnili k svojemu Gospodarju –
23:61

… takšni prehitevajo druge pri opravljanju dobrih del in oni so prvi v tem.
23:62

Nikogar ne obremenimo preko njegovih zmožnosti in imamo Knjigo, ki govori po resnici, in ne bo se jim zgodila krivica.
23:63

Ne! Nasprotno! Njihova srca so potopljena v nemarnost in zablodo glede tega (t.j. razumevanja Kurana) in poleg tega imajo druga (slaba) dejanja, ki jih opravljajo …
23:64

… vse dokler z mukami ne zadenemo tistih, ki so živeli razsipniško; začnejo kričati na pomoč.
23:65

Danes ne kričite na pomoč. Resnično vam ne bomo pomagali.
23:66

Ko se vam je citiralo Moje verze (svarilo z njimi), ste vi obrnili pete (t.j. obrnili ste se proč od Našega svarila).
23:67

Ponašate se z njim (t.j. s Haremom Meke), na nočnih shodih pa obrekujete (Muhammeda in Kuran).
23:68

Mar niso poglobljeno razmislili o govoru (Allaha, t.j. o Kuranu)? Ali je do njih prišlo nekaj, kar ni prišlo do njihovih prednikov?!
23:69

Ali ne poznajo svojega poslanca, pa ga zato zavračajo?
23:70

Ali mar govorijo: “Obsedla ga je norost.” Ne, ni tako! Prinesel jim je resnico, vendar večina njih prezira resnico.
23:71

Če pa bi resnica sledila njihovim strastem, bi se zagotovo spridila nebesa in vse, kar je v njih, ter zemlja in vse, kar je na njej. Mi smo jim celo dali Opomin , vendar se od Opomina, danega njim, obračajo proč.
23:72

Ali jih morda prosiš za plačilo, medtem ko je plačilo tvojega Gospodarja najboljše? On je Najboljši oskrbovalec.
23:73

Ti pa jih zagotovo pozivaš na Pravo pot.
23:74

Zares tisti, ki ne verujejo v onstranstvo, zaidejo s Prave poti.
23:75

Četudi bi se jih usmilili in jih rešili stiske, v kateri so, bi zagotovo še vedno vztrajali, begajoč v svoji zablodi.
23:76

Že smo jih zadeli z mukami, vendar se niso pokorili svojemu Gospodarju, niti ne moledujejo,
23:77

… vse dokler jim ne odpremo vrata težkih muk! In ko jim jih odpremo, bodo tam tihi in obupani.
23:78

In On je tisti, ki vam je ustvaril sluh, vid in srca. Kako malo se zahvaljujete!
23:79

In On je tisti, ki vas je razpršil po Zemlji in pred Njim boste zbrani!
23:80

In On je tisti, ki daje življenje in smrt in Njemu pripada menjava noči in dneva. Mar ne boste dojeli?
23:81

Kljub temu pa govorijo, kakor so govorila prejšnja ljudstva.
23:82

Govorijo: “Mar bomo, ko bomo mrtvi in bomo le zemlja ter kosti, ponovno oživljeni?
23:83

Že prej je bilo to obljubljeno nam in našim prednikom. To niso nič drugega kot bajke prejšnjih ljudstev.”
23:84

Reci: “Komu pripada zemlja in vse, kar je na njej, če vi to veste?”
23:85

Rekli bodo: “Allahu.” Reci: “Mar se ne boste opomnili?”
23:86

Reci: “Kdo je Gospodar vseh sedmerih nebes in Gospodar veličastnega Arša?”
23:87

Rekli bodo: “Allah.” Reci: “Mar ne boste bogaboječi?”
23:88

Reci: “Kdo je Tisti, v Čigar roki je oblast nad vsem in rešuje, nihče pa ne more nikogar rešiti pred Njim, če vi to veste?”
23:89

Rekli bodo: “Allah.” Reci: “Kako ste potem lahko zavedeni?”
23:90

Še več kot to! Prinesli smo jim Resnico, vendar pa so oni zares pravi lažnivci.
23:91

Allah si ni vzel nikakršnega sina in poleg Njega ni nobenega boga, sicer bi vsak (tako imenovani) bog vzel tisto, kar je ustvaril, in nekateri med njimi bi se dvignili nad druge. Allah je vzvišen in daleč od tega, kar Mu lažno pripisujejo!
23:92

Poznavalec vsega, kar je znano in neznano (ljudem)! On je daleč in visoko nad tistimi, ki jih poleg Njega častijo.
23:93

Reci: “Gospodar moj! Če mi boš pokazal to, s čim se jim preti,
23:94

me, Gospodar moj, ne pusti, da bi bil s krivičnim narodom.”
23:95

In zares smo ti zmožni pokazati to, s čimer jim pretimo.
23:96

Odvrni na zlo s tem, kar je boljše. Mi najbolje vemo, kaj oni pripisujejo (Nam in Našemu poslancu).
23:97

In reci: “Gospodar Moj! Zatekam se k Tebi pred hudičevim nagovarjanjem in spodbujanjem,
23:98

in zatekam se k Tebi, Gospodar moj, pred tem, da bi bili (ti hudiči) navzoči.”
23:99

Ko pa nekomu od njih pride smrt, reče: “Gospodar moj, vrni me nazaj,
23:100

da bi lahko delal dobra dela v življenju, ki sem ga zapustil.” Nikakor! To so zgolj besede, ki jih govori, pred njimi pa je barzah (pregrada) vse do Dneva, ko bodo oživljeni.
23:101

Ko se zatrobi v Rog , na ta Dan med njimi ne bo več sorodstvenih vezi (t.j. sorodstvena vez ne bo nikomur nič pomagala) in drug drugega ne bodo ničesar spraševali.
23:102

Tisti, katerih (dobra) dela bodo pretehtala, bodo zares uspeli.
23:103

Tisti, čigar (dobra) dela pa bodo lahka – takšni bodo pogubili sami sebe, za vekomaj bodo v Peklu.
23:104

Ogenj bo scvrl njihove obraze in v njem bodo imeli spačena lica.
23:105

Mar se vam niso citirali Moji ajeti (mar niste bili seznanjeni z njimi), pa ste trdili, da so laž?
23:106

Rekli bodo: “Gospodar naš! Obvladala nas je naša nesreča (t.j. naše strasti in naslade) in bili smo zablodeli ljudje.
23:107

Gospodar naš! Izvleci nas iz njega (t.j. Ognja), če pa se bomo potem (zopet) povrnili, bomo zares krivičneži.”
23:108

Rekel bo: “Ostanite v njem prezirani in nič Mi ne govorite.”
23:109

Med Mojimi vdanimi sužnji so tisti, ki govorijo: “Gospodar naš! Mi verujemo, zato nam odpusti in se nas usmili. Ti si Najboljši od vseh usmiljenih.”
23:110

Vi ste jih (Allahove vdane sužnje) jemali v posmeh, da ste tako pozabili na Moj opomin, in (stalno) ste se jim smejali.
23:111

Resnično sem jih danes nagradil za njihovo potrpežljivost, tako da so zares odrešeni.
23:112

Rekel bo: “Koliko let ste ostali (preživeli) na zemlji?”
23:113

Odgovorili bodo: “Ostali smo (v tuzemskem življenju) dan ali del dneva; vprašaj tiste, ki štejejo.”
23:114

Rekel bo: “Ostali ste le malo časa, ko bi vi le vedeli.
23:115

Mar mislite, da smo vas ustvarili kar tako, brez kakršnega koli namena, in da ne boste vrnjeni k Nam?
23:116

Naj bo vzvišen Allah, Resnični Vladar, ni boga, razen Njega, Gospodarja veličastnega Arša.
23:117

In kdor poleg Allaha moli k drugemu bogu, o katerem nima nobenega dokaza – njegov obračun bo pri njegovem Gospodarju, neverniki pa resnično ne bodo uspeli.”
23:118

In reci: “Gospodar moj! Odpusti in usmili se, Ti si Najboljši od vseh usmiljenih.”
Odgovori


Skoči na Forum: