Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Osmjeh je sadaka
#1
Smile 
Gérard Jugnot, francuski glumac, jednom je rekao: “Smijeh je poput brisača vjetrobrana, ne zaustavlja kišu, već nam omogućuje da nastavimo.”

Naglašavajući važnost osmijeha, Voltaire je rekao: “Osmijeh topi led, ulijeva povjerenje i liječi rane, to je ključ iskrenih ljudskih odnosa.”

Na sličan način, veliki dramatičar i pjesnik William Shakespeare rekao je: “Lakše je dobiti ono što želite osmijehom nego vrhom mača.”

Poznato je da poznata kineska poslovica glasi: “Čovjek bez nasmijanog lica nikada ne smije otvoriti dućan.“

Zašto? Jer takav muškarac nikada neće moći privući tuđu pažnju, osvojiti njihova srca ili ih natjerati da kupuju više!

Osmjeh u sunnetu

Poslanik Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem je uvijek bio vedra lica. Prema povjesničarima, on se uvijek smješkao u lice svojim ashabima do te mjere da je Abdullah ibn El-Haris ibn Hazm rekao: “Nikada nisam vidio nekoga ko se smiješi više od Poslanika.” (Tirmizi)

Džerir ibn Abdullah je rekao: “Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, me nikad nije odbio da ga vidim od kada sam primio islam i nikada me nije gledao osim sa smiješkom” (Muslim)

Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem je rekao: “Nasmiješiti se u lice svome bratu je čin milosrđa (sadaka).” (Tirmizi)

Dakle, Poslanik sallallahu alejhi ve sellem kaže da je osmjeh sadaka, to je jedna od mnogobrojnih ljepota naše vjere, za čovjeka koji financijski nije u mogućnosti dati novce kao sadaku, može uputiti osmjeh 🙂

Ovo je beskrajan izvor, samo da ga znamo iskoristiti. Ako se smiješimo, mudro i razumno, možemo osvojiti srca ljudi. Ljudi sa druge strane koji npr. nisu muslimani, bit će otvoreniji i spremniji poslušati ono što im pričamo o našoj lijepoj vjeri.

Međutim, kada pričamo o osmjehu se ne misli da se smijemo nekontrolirano ili pretjerano, također ne misli se na besmisleni mehanički osmijeh – lažni osmijeh nikoga ne može prevariti. Ovdje se misli na iskren osmijeh koji izvire iz dubine srca. Osmijeh koji prodire kroz zidove tuđih srca i tamo se nastanjuje. Osmijeh koji ukazuje i pokazuje nečiji dobar karakter.

Mi vjernici bismo uvijek trebali biti otvorenog srca, te se koristiti lijepim riječima i lijepo se ophoditi sa ljudima. Biti pošteni i čvrstog karaktera, ali ne i „mrgudi“. Danas nerijetko možemo vidjeti namrgođene ljude, vrijeme je takvo da se ljudi sve više okreću sebi i sve manje međusobno komuniciraju…pa budimo primjer drugima, u ponašanju i stilu života, jer mi slijedimo najboljeg koji je naš primjer, a to je naš voljeni Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem.

Izvor: aboutislam.net
Odgovori


Skoči na Forum: