Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problemi u braku
#1
Question 
PITANJE: Selam alejkum, imam dva povezana pitanja. Oženio sam se prije 4 godine. Brak je počeo lijepo i dobili smo sina. Međutim čim sam se oženio (čak malo i prije) počeo sam da postajem impotentan. Za 2 godine nisam mogao uopšte da obavljam bračnu dužnost. Onda sam ostavio namaz i postao griješnik mada nisam činio širk i velike grijehe. Eventualno sam zamrzio ženu i imali smo užasne svađe skoro svaki dan. Kada je dijete imalo nepune 2 godine žena me ostavi. Razlog: svađe, problemi, nerad i neimanje para…

Za vrijeme braka, nisam mogao da razumijem zašto mi se to događa. Žena je zvala nekog hodžu i poslao joj je hamajliju i od tada je bila mnogo blaža prema meni. Nagovorili su i mene da i meni pošalje i ja ga nazovem i on meni “pogodi” nešto a nešto kaže što nema pojma s pojmom. Ne znam da li se radi o nekome ko surađuje sa džinima ili nekome ko kupi pare korištenjem “mozga” uglavnom ja sam uplatio 250 eura za tu hamajliju. Moja nada je bila da će mi Allah pomoću te hamajlije pomoći da se vratim namazu, da poštujem ženu i da radim, uzdržavam porodicu. Moram priznati da mi je ta hamajlija malo pomogla i nije mi bilo bolje zato što sam mislio da će mi biti bolje, naprotiv, tu hamajliju nisam nikako volio. (mogućnost širka itd)

Međutim, žena je svoju hamajliju izgubila 2-3 sedmice prije nego je otišla a ja svoju 2-3 sedmice nakon što je otišla.
Moje prvo pitanje je: Ako je u pitanju sihir, kako da ga maknem s obzirom da ovdje u Kanadi u blizini ne znam nikoga ko liječi Kur’anom. U BiH ili negdje drugo ne mogu ići zbog loše financijske situacije.

Moje drugo pitanje. Žena me još voli, imamo dijete, i ja volim nju (valjda je hamajlija makela mržnju). A nemam razloga da je mrzim bila je pravo dobra žena za život. Dakle ona želi da se meni vrati ali pod nekoliko uslova. Da nađem posao i steknem bar 3 mjeseca radnog staža. Da uštedim malo para itd. Međutim ovdje dolazi problem. Njeni roditelji, džahilije i griješnici, koji brane mojoj ženi hidžab, neće ni da čuju da se ona meni vrati. Njena majka koja pije više od smuka je njoj odavno govorila da me ostavi.

Nakon ženinog odlaska naša veza je bila čvrsta, ali kradom. Čak smo imali plan da idemo jednom hodži/psihologu na bračnu terapiju. Ali poslije tzv. nove godine moja žena se promijenila. Manje mi šalje mobitelom poruke, ne govori da me poželila i skroz je drugačija. Ja je par puta pitao dal ima neki problem ona se zaklinje da nema i kaže samo ti odradi svoj dio posla (posao, beneficija itd.) i bićemo kaže skupa insha’Allah. Razlog što se manje čujemo? Njeni brane.

Dakle moje drugo pitanje za vas je: Kako postupiti u ovoj situaciji? S njenima ne mogu lijepo jer ne žele da pričaju samnom. Šta da učinim da pokušam održati svoju ženu u onome što ima u srcu za mene, te je vratiti i da li ima neka dova ili nešto što bi mi pomoglo za moj brak. Da nemamo dijete lakše bi malo bilo. Allah vas nagradio!
Odgovori
#2
ODGOVOR: Šarlatani iskorištavaju neznanje i sujevjerje masa i prave im zapise i hamajlije, nad njima izgovaraju zakletve tvrdeći da oni čuvaju od djelovanja džina, urokljiva oka i zavidnosti isl. Pravljenje hamajlija i prodaja već gotovih i friško spravljenih postali su unosan biznis. Mnogi preko veze žele da postignu zaštitu. Hamajlija ih mnogo manje košta. Ne moraju klanjati, ne moraju postiti niti druge vjerske dužnosti obavljati, jer tu je hamajlija. Njima ne treba Allahova zaštita pored hamajlije. Mogu biti i nemoralni i odlaziti tuđim ženama, jer navodno hamajlija će ih zaštititi. A ako se desi i neka bolest ili nesreća, tu je opet hamajlija koju napravi neki “hodža”, vidovnjak ili sihirbaz.

Muslimani moraju znati da vješanje školjčice ili perle kao amuleta ili čitanje zapisa s tajanstvenim oznakama radi zaštite ili lijeka, predstavlja neznanje ili zabludu koji su u suprotnosti s Allahovim zakonima u svemiru.

U mnogim hadisima Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je zabranio vješanje hamajlija i talismana, a u slučaju bolesti propisao standarni način zaštite a to je preventiva i liječenje dozvoljenim sredstvima. On kaže: “Liječite se, jer Onaj ko je stvorio bolest, stvorio joj je i lijek.” (Ahmed) Dakle, liječenje je vadžib, što znači da onaj ko se ne liječi čini grijeh prema Allahu. U drugom hadisu kaže: “Ako u nečemu od vaših lijekova ima koristi, zasigurno je ima u troma: medu, puštanju krvi iz vene (hidžama) i spaljivanju rane.” (Buharija i Muslim) Ovo su propisani načini liječenja u što svakako spada i šeriatski način liječenja rukjom onih koji obole od sihira, džinskog dodira ili uroka.

Koliko je hamalija opasna i pogubna pokazuje nam ova hadis: “Ukbe b. Amir kaže da je došao u karavani sa deset ljudi kod Allahova Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, Poslanik je sklopio sporazum sa devetoricom, a sa desetim nije. Upitali su ga za razlog, a on im je odgovorio: “Na mišici mu je talisman”. Čovjek je tada strgnuo zapis pa je Poslanik s.a.v.s. i sa njim sklopio sporazum, a potom rekao: “Ko objesi zapis počinio je širk.” (Ahmed i El-Hakim) Da su hamajlija i zapis vjerom propisani, Poslanik s.a.v.s. ne bi naredio ovom ashabu skidanje zapisa.

U drugom hadisu kaže: “Ko okači nešto tome je i prepušten“. (Et-Tirmizi) Na nama je da izaberemo da li želimo Allahovu ili nečiju drugu zaštitu. Uz hamajliju veoma često pojedini sihirbazi svežu džina da čuva hamajliju i da pazi kako bi ona uvijek bila djelotvorna. Nekad je džin zadužen i da lično čuva osobu koja nosi hamajliju, jer u hamajliji stoji naredba. Kada drugi džin čovjeku pokuša da naudi ili sihir donese on mu se po naredbi svoga sihirbaza suprotstavi. Zbog toga Poslanik s.a.v.s. i kaže da je osoba koja okači hamajliju njoj i prepuštena. Upravo u tome i jeste opasnost širka.

Vjerovati da potkovica, crvena traka, hamajlija ili zapis imaju moć čuvanja i sprečavanja zla pored Allaha je smiješno i neviđeni apsurd. Žalosno je da su ljudi skloniji vjerovati jednoj konjskoj potkovici nego Uzvišenom Gospodaru svjetova. Nur dovu najčešće nose oni koji, ili ne klanjaju nikako, ili to rade povremeno. Oni su ubijeđeni da će ih ona uvesti u džennet iako ne praktikuju ono što od njih traži Gospodar svjetova.

Namjerno sam započeo svoj odgovor problemom hamajlije. Nadam se da vam je jasno da ste obraćajući se šarlatanima i onima koji vam ne mogu pomoći pogriješili.

Vaš problem je klasičan bračni problem uzrokovan slabom komunikacijom, teškom finansijskom situacijom i grijehom. Na vama je da što prije nađete posao i da popravite finansijsku situaciju. Samim time vi ćete popraviti i svoj brak koji je u ozbiljnoj krizi. Nadam se da ste shvatili da vas hamajlija ne može izvući iz grijeha u koji ste zapali. Naprotiv, ona vas samo još više gura u njega. Što se tiče supruginih roditelja, za njih se ne brinite. Niste vi krivi što majka pije. Oni joj ne mogu zabraniti hidžab kada se ona ponovo vrati vama. A vi niste dužni udovoljavati njenim roditeljima. Vi se vratite Allahu i nađite posao. Ako slučajno i dalje sumnjate da ima uticaja sihra ili nečeg sličnog, otiđite u prvu arapsku džamiju i upitajte ih da li poznaju nekoga ko liječi Kur’anom. Oni će vas uputiti na pravu adresu.

Hfz. Senaid Zajimović
Odgovori


Verovatno Povezane Teme…
Tema Autor Odgovora Pregleda Poslednja Poruka
Rainbow Problemi u braku Media 2 58 25-12-2023.11:38
Poslednja Poruka: Media
Question Masturbacija u braku Media 0 149 06-01-2023.23:16
Poslednja Poruka: Media
Question Da li je u braku dozvoljeno koristiti sredstva Media 0 208 27-10-2022.23:24
Poslednja Poruka: Media

Skoči na Forum: