Ocena Teme:
  • 1 Glasov(a) - 5 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Obračun sa samim sobom
#1
Rainbow 
Rekao je Poslanik Muhammed s.a.w.s. : “Ko se ponizi radi Allaha, Allah ce ga uzdignuti.”(Ibn Madze,Ahmed,Ebu Nuajm)

Zasto ljudi ne bi kritikovali sebe? Kad bi znali koja je nagrada za to, svi bi se pozabavili sobom i tako bi nam se stanje popravilo. Jer, nezadovoljstvo sobom – i to samo radi Allaha – garancija je duhovnog uzdizanja.

Kritikujuci sebe, u jednom trenutku se vise moze Allahu pribliziti nego bilo kojim drugim djelom. Imam Ahmed biljezi da je jedan Izraelcanin proveo 60 godina u ibadetu, moleci za neku svoju potrebu. Kad je ni nakon toliko vremena nije dobio, sam sebi je rekao:
“Tako mi Allaha,o nefsu moj,da u tebi ima ikakva dobra postigao bih ono sto ti treba.” Zatim mu je u snu receno: “Jesi li vidio kako si u tome momentu kritikovao sebe? Taj moment je kod Allaha bolji od svih 60 godina tvoga ibadeta.”

Kad bi neko pohvalio Ibni Tejmiju, Allah mu se smilovao, on bi rekao: “Hvalis onoga koji svaki dan obnavlja sehadet.”

Hasan el Basri je rekao: “Kad bi grijesi zaudarali na neprijatan miris, niko pored mene ne bi mogao sjesti.”

Prenosi se da je hazreti Omer rekao: “Obracunajte se sa samim sobom prije nego sto od vas bude zatrazeno da polozite racun.”
Odgovori


Skoči na Forum: