Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Interesuje me nešto o ashabu Sad ibn Muazu
#1
Question 
Es-Selamu alejkum.

Interesuje me nešto više o ashabu Sad ibn Muazu jer ga nema u knjizi iz života ashaba a znamo da je se aršurahman potresao zbog njegove smrti i da je donijeo odluku za koju je poslanik saws rekao da je presudio presudom Onoga iznad 7 nebesa ? Da vas ALLAH subhanehu ve teala nagradi džennetom firdews.

ODGOVOR 204:

Es-Selamu alejkum!

Što se tiče odlika Sada b. Muaza one su brojne, ono što si spomenuo, uvaženi brate, je dovoljno da shvatimo ili nazremo vrijednost ovoga plemenitog ashaba.

Donešeno je Allahovom Poslaniku, s.a.v.s., prekrasno džubbe protkano zlatnim nitima. Kada ga je obukao ashabi su zadivljeno gledali u njega. Kada je to vidio, Allahov Poslanik, s.a.v.s., reče: “Zar se diviti ljepoti ovoga džubbeta?” “Nikada nismo vidjeli tako nešto, o Allahov Poslaniče”, rekoše ashabi. Poslanik, s.a.v.s., tada reče: “Tako mi Allaha Sadovi (Sad b. Muaz) ogrtači u džennetu su ljepši od ovoga što vidite.” (Buhari, Muslim i Tirmizi).

Njegovoj dženazi je prisustvovalo sedamdeset hiljada meleka koji su tada prvi put sišli na zemlju. (Nesai i Ibn-Sad sa ispravnim lancem prenoslilaca).

Meleki su nosili Sada na tabudu, zajedno sa ljudima. (Ibn-Sad sa dobrim lancem prenoslilaca).

Dženazu mu je klanjao lično Poslanik, s.a.v.s., itd.

Es-Selamu alejkum!

odgovorio Mr. Safet Kuduzović (30.07.2005)
Odgovori


Skoči na Forum: