Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Islamski stav o rukovanju sa nevjernicama ?
#1
Question 
Es-Selamu alejkum

Zanima me stav rukovanja sa nevjernicama ?

ODGOVOR 239:

Ve alejkumus-Selam!

Što se tiče rukovanja sa ženama strankinjama tu nema razlike između vjernice i nevjernice. Zabrana rukovanja odnosi se na sve žene koje mogu stupiti u bračnu vezu sa dotičnim muškarcem tj. žene koje mu nisu mahremi. (O samim mahremima pogledati komentar Nevevija na Sahihu Muslimin, 9/105). Uzvišeni Allah kaže: “I ne približujte se nemoralu”, a nije rečeno: ne činite nemoral, jer citirani ajet u ovakvoj formi zabranjuje sve što vodi ka nemoralu, kao: rukovanje, čatanje, termini itd.

Imam Ibn-Ebi-Asim i Tahavi bilježe hadis u kome Poslanik, s.a.v.s., kaže: “… i ruka čini nemoral, a nemoral ruke je dodir.” Osnova ovoga hadisa je kod Buharije i Muslima. Aiša, r.a., kaže: “Tako mi Allaha nikada Poslanikova, s.a.v.s., ruka nije dotakla ruku žene strankinje.” (Bilježe šesterica). Makal b. Jasir prenosi da je Poslanik, s.a.v.s., rekao: “Da ti se probode glava sa željeznim šilom bolje ti je nego da tvoja ruka dotakne ruku žene strankinje.” (Taberani 20/211-212/486, a imam El-Hejsemi tvrdi da su prenosioci ove predaje pouzdani. Vidjeti El-Medzmea, 4/326. Šejh Albani ovu predaju smatra dobrom. Vidjeti Es-Silsiletus-sahiha, 1/447/226).

Aklijete bintu Ubejd prenosi da je Poslanik, s.a.v.s., rekao: “Ja ne dotičem ruke žena (strankinja)” Taberani u El-evsatu, 6/293/6229, sa ispravnim lancem prenosilaca kako tvrdi šejh Albani u Sahihul-džamia, 2/1205/7177. U drugom, također, vjerodostojnom hadisu stoji: “Ja se ne rukujem sa ženama.” Vidjeti: Sahihul-džamia, 1/494/2513.

Savremeni ekspert hadiskih znanosti sejh Nasiruddin Albani kaže: “Nema ni jednog vjerodostojnog hadisa koji ukazuje da je Poslanik, s.a.v.s., ikada rukovao se sa ženama (strankinjama)” Vidjeti: “Es-Silsiletus-sahiha, 2/65.”

Poznati hanefijski pravnik El-Kasani kaže: “Što se tiče dodira lica i ruku (strankinja) to nije nikako dozvoljeno.” Vidjeti: Bedaeus-sanaia, 4/297.

Apsolutna većina učenjaka četiri pravne škole smatra da je rukovanje muškarca sa ženom strankinjom zabranjeno. (Vidjeti: Kessaful-kinaa, 2/155,)

Neki hanefijski učenjaci smatraju pokuđenim rukovati se za zimijjom (sljedbenikom knjige koji je štićen u islamskoj državi), pa šta je onda sa rukovanjem u pogledu žene nevjernice?! Vidjeti: Ed-Durrul-muhtar, 6/412.

odgovorio Mr. Safet Kuduzović (2005)
Odgovori


Verovatno Povezane Teme…
Tema Autor Odgovora Pregleda Poslednja Poruka
Music Stav Islama prema muzici Media 0 193 18-11-2022.08:29
Poslednja Poruka: Media
Question Stav Islama prema muzici i pjesmi Media 8 444 29-10-2022.08:43
Poslednja Poruka: Media

Skoči na Forum: