Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sura En-Nasr
#1
Rainbow 
Opće karakteristike

Sura En-Nasr je110. sura u Kur’anu. Ima 3 ajeta, 30 riječi i 77 harfova. Pored ovog imena spominje se i ime “Oproštajna sura”. Objavljena za vrijeme Oproštajnog hadža. Sura En-Nasr je posljednja objavljena sura u cjelini. Poslije njene objave Poslanik a.s. je živio još dva mjeseca. U njoj se govori o oslobađanju Mekke.

Povod objave sure En-Nasr

Rekla je Aiša, r.a.: “Allahov Poslanik, a.s., pred kraj života je mnogo učio: سبحان الله و بحمده استغفرالله و اتوب اليه (Neka je slavljen i hvaljen Allah. Njega molim za oprost i Njemu se kajem), a onda je rekao: ‘Moj Gospodar me obavijestio da ću vidjeti jedan znak u mom ummetu i naredio mi da, kad vidim taj znak, veličam Allaha, zahvaljujem Mu i molim Ga da mi oprosti, jer On prima pokajanje! Ja sam taj znak vidio u suri: ‘Kad Allahova pomoć i pobjeda dođu…”

Ajeti ove sure objavljeni su za vrijeme oslobođenja Mekke, kada su Kurejšije u skupinama počeli da ulaze u Allahovu vjeru.

Sura En-Nasr glasi:

BISMILLĀHIR-RAHMĀNIR-RAHĪM.

Citat:IZĀ DŽĀ‘E NASRULLĀHI VEL-FETH.

VE RE’EJTEN-NĀSE JEDHULŪNE FĪ DĪNILLĀHI EFVĀDŽĀ.

FE SEBBIH BIHAMDI RABBIKE VE STAGFIRH INNEHŪ KĀNE TEVVĀBĀ.

Prijevod sure En-Nasr glasi:

Citat:U IME ALLAHA, MILOSTIVOG, SAMILOSNOG

KADA ALLAHOVA POMOĆ I POBJEDA DOĐU,

I VIDIŠ LJUDE KAKO U SKUPINAMA U ALLAHOVU VJERU ULAZE.

TI VELIČAJ GOSPODARA SVOGA HVALEĆI GA I MOLI GA DA TI OPROSTI, ON JE UVIJEK POKAJANJE PRIMAO.

Vrijednost sure En-Nasr

U hadisu se navodi da je sura En-Nasr vrijedna četvrtinu Kur’ana

Muhammed a.s. je rekao : “O Džubejre,da li želiš da kada pođeš na putovanje ,budeš najljepšeg izgleda i najveće nafake? Onda uči ovih pet sura : Kul ja ejjuhe-l-kafirun,Iza džae nasrullahi ve-l-feth.Kul huvallahu ehad.Kul euzu bi rabi-l-felek i Kul euzu bi rabbi-nnas. Svaku suru počni i zavrsi sa Bismillahi-r-rahmani-r-rahim.”
Odgovori


Verovatno Povezane Teme…
Tema Autor Odgovora Pregleda Poslednja Poruka
Rainbow Sura El-Kari’ah Media 0 347 25-10-2022.11:53
Poslednja Poruka: Media
Rainbow Sura Et-Tekasur Media 0 232 25-10-2022.11:42
Poslednja Poruka: Media
Rainbow Sura El-‘Asr Media 0 336 25-10-2022.11:31
Poslednja Poruka: Media

Skoči na Forum: