Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sura El-Felek
#1
Heart 
Opće karakteristike

Sura El-Felek je 113. sura u Kur’anu. Ima 5 ajeta, 23 riječi i 74 harfa. Naziva se Felek po istoimenoj riječi u prvom ajetu. Jedna je od pet kur’anskih sura koje počinju sa KUL. Sura El-Felek je sura zaštitnica. Postoji razilaženje da li je mekkanska ili medinska sura. Povod objave ove sure je isti kao i za suru En-Nas.

Vrijednosti sure El-Felek

Allahov Poslanik a.s. je rekao: “O Ukajbe, hoćeš li da te podučim dvjema najboljim surama koje su ljudi ikada učili?” Rekao sam: “Svakako, Allahov Poslaniče!” “Proučio mi je sure Kul euzu bi Rabbil-felek i Kul euzu bi Rabbin-nas. Zatim je proučen ikamet za namaz, pa je Allahov Poslanik a.s. stupio u namaz i ove dvije sure proučio na njemu. Nakon toga prošao je pored mene i rekao mi: ”Šta kažeš, o Ukajbe? Uči ih kada god hoćeš leći i ustati.’”

Sura El-Felek glasi:

Citat:BISMILLAHIR RAHMANIR RAHIM

KUL E`UZU BI RABBIL FELEK.
MIN ŠERRI MA HALEK.
VE MIN ŠERRI GASIKIN IZA VEKAB.
VE MIN ŠERRIN NEFFASATI FIL ‘UKAD.
VE MIN ŠERRI HASIDIN IZA HASED.

Prijevod sure El-Felek

Citat:U ime Allaha Mislotivog Samilosnog

Reci: “Utječem se Gospodaru svitanja,

od zla onoga što On stvara,

i od zla mrkle noći kad razastre tmine,

i od zla onih koje u uzlove pušu,

i od zla zavidljivca kad zavist ne krije.”

Kada je preporučeno učiti suru Nas i Felek?

Suru En-Nas i El-Felek učimo kada samo bolesni, prilikom jutarnjeg i večernjeg zikra, pred spavanje, u namazu i kada želimo da se zaštitimo od džina i šejtana.

Glavna poruka sure El-Felek

Prvi grijeh počinjen i na nebu i na Zemlji je zavist. Zavist je najveće ljudsko zlo. Zavist uništava naša djela, kao vatra drvo. Tri su vrste zavisti:

1.Onaj koji želi da nestane blagodat kod nekoga drugog, iako od toga neće imati nikakve koristi niti će ta blagodat njemu pripasti, odnosno narodnim rječnikom rečeno: – Kad ja nemam, nek nema ni drugi!

2.Onaj koji želi da nestane blagodat kod drugoga, želeći tu blagodat za sebe.

3.Onaj koji želi kakvu blagodat za sebe, ali bez želje da ta blagodat nestane kod drugoga.

Treća vrsta zavisti je dozvoljena.
Odgovori


Verovatno Povezane Teme…
Tema Autor Odgovora Pregleda Poslednja Poruka
Rainbow Sura El-Kari’ah Media 0 347 25-10-2022.11:53
Poslednja Poruka: Media
Rainbow Sura Et-Tekasur Media 0 232 25-10-2022.11:42
Poslednja Poruka: Media
Rainbow Sura El-‘Asr Media 0 338 25-10-2022.11:31
Poslednja Poruka: Media

Skoči na Forum: